MENU
Menu

Techmag Ako objavitelia našli Titanic, 73 rokov po jeho potopení

Okamžite po potom, čo sa Titanic v roku 1912 potopil, sa ľudia usilovne snažili usporiadať podmorskú výpravu a nájsť nepotopiteľnú loď. Avšak až do roku 1985 ju neobjavili, čo vyvolalo vášnivú debatu o tom, kto vlastní loď, cennosti v nej i zem, čo ju obklopuje.

Ako objavitelia našli Titanic, 73 rokov po jeho potopení
Všeobecne známy príbeh
Loď vyrazila na svoju prvú plavbu zo Southamptonu v Anglicku do New Yorku 10. apríla 1912. O štyri dni neskôr narazila na ľadovec a potopila sa. Potopenie lode sa medializovalo vzhľadom k veľkému počtu úmrtí i preto, lebo ju prezentovali ako jednu z najbezpečnejších lodí.

Potopenie Titanicu: mohla tajomná loď zachrániť cestujúcich?

Stavba lode a chýbajúce záchranné člny
V skutočnosti, inžinieri pre loď navrhli iba polovicu záchranných člnov. Správy o lodi pred jej výletom do New York tvrdili, že záchranné člny sú na palube len preto, aby Titanic mohol zachrániť ľudí z iných vrakov.

Bláznivé nápady na vyzdvihnutie Titanicu
Titanic sa potopil asi 500 kilometrov od brehov kanadského Newfoundlandu a leží v hĺbke 4300 metrov. Mnohí bádatelia sa snažili loď vyloviť, pričom vymýšľali rôzne drahé a smiešne spôsoby. Niektorí navrhovali vyzdvihnutie lode s použitím pingpongových loptičiek alebo vazelíny, prípadne ju poliať kvapalným dusíkom, aby sa zmenila na veľký ľadovec a vyplávala na povrch. Jeden dobrodruh navrhoval, aby Titanic zmenili na plávajúce múzeum. Walt Disney a National Geographic sa tiež pokúšali o vylovenie Titanicu pomocou ponorky, ale od plánu upustili, keď im došli financie.

Ako objavitelia našli Titanic, 73 rokov po jeho potopení
Lokalizácia Titanicu
Až do roku 1985 si ľudia mysleli, že vedia, kde sa zhruba Titanic potopil, ale presné miesto nebolo známe. Vyskytlo sa niekoľko pokusov zmapovať morské dno pomocou sonaru, ale nikto nebol úspešný, až francúzsko-americký prieskumníci Jean-Louis Michel z inštitútu IFREMER a Robert Ballard z Woods Hole Oceanographic Institution.

Fotografie od Arga

Dvojica vďačí za svoj úspech hlbokomorskému vozidlu nazvanému Argo. Diaľkovo ovládaný prístroj poslali pod vodu, aby vrak vyfotografoval a snímky posielal do hlavnej lode. Argo urobil niekoľko fotografií, ktoré ukázali, že loď je rozdelená na dva kusy, ktoré sa nachádzajú asi 750 metrov od seba.

Cestu vydláždil Jack Grimm
Pred expedíciou Michela a Ballarda sa vybral hľadať loď texaský naftár a prieskumník Jack Grimm, ktorý zmapoval veľkú časť oceánu v okolí Titanicu. Keď sa jeho loď prevrhla, vyslal núdzový signál so súradnicami, ale po vyčerpaní finančných zdrojov zistil, že táto poloha je chybná.

Ako objavitelia našli Titanic, 73 rokov po jeho potopení
Vnútri potopeného Titanicu
Po zverejnení prvotných obrázkov Titanicu sa niekoľko ďalších misií snažilo získať viac fotografií z potopenej lode. Ballard vyvinul ponorku, ktorá by mohla prepraviť ľudí k vraku, aby ho skúmali. Tiež skonštruoval kameru, aby mohol natáčať vo vnútri lode. A kamery konečne odhalili, aký podmorský život sa skrýva v nepotopiteľnej lodi. Na tejto snímke je napríklad kapitánova kúpeľňa, nohy vane sú stále neporušené, aj keď nahlodané hrdzou. Odkrývanie cenných predmetov z lode.

Niekoľko rokov po objavení Titanicu vykonali 15-dňové potápačské expedície, aby z lode získali artefakty. Najviac preskúmali prednú časť lode; zadná bola ťažko poškodená. Stred lode vybuchol ako kométa, keď loď dopadla na dno oceánu, takže v okruhu vraku sa nachádzalo veľké množstvo trosiek.

Predaj artefaktov
Titanic je príliš krehký na to, aby sa ním mohlo hýbať a Ballard vášnivo financoval projekt, aby loď zachoval a uchránil pred turistami a dobrodruhmi. Avšak, jeden kus trupu úspešne odstránil a vyniesol na breh v roku 1998. Šrot previezli do múzea v Bostone a v roku 2006 ho inštalovali na strechu obchodného centra Metreon v San Franciscu.

Ak sa nejakým spôsobom nezakonzervujú zvyšné časti Titanicu na dne oceánu, s najväčšou pravdepodobnosťou ich rozloží hrdza. Kým Ballard a jeho posádka nevylovili žiadne artefakty z miesta, vyhlasoval, že je to podobné ako vykrádanie hrobov. Iné skupiny však nemali tento druh rešpektu. „Vďaka" nim sa na povrch dostali rôzne predmety ako napríklad hodinky, uhlie či hudobné nástroje, ktoré predávali či vystavovali.

Spor o uchovanie lode
Ľudia spočiatku verili, že loď sa potopila vcelku. Tiež sa nazdávali, že mrazivá voda Atlantiku ju zachovala dokonale neporušenú. Avšak po objavení vraku bolo jasné, že sa stala domovom rôznych kovy požierajúcich baktérií a archeónov, ktoré produkujú veľmi krehkú červenohnedú škrupinu.

Ballard a Michel boli spočiatku prekvapení, že existuje len málo dôkazov o mŕtvych telách na palube lode. Odborníci sa domnievajú, že ryby a kôrovce zožrali mäso a kosti mŕtvych pasažierov, preto jediný dôkaz ľudskej prítomnosti, ktorí prieskumníci našli boli topánky.

Autor: Radomír

DISKUSIA
10.2. 2017 6:00
Diskusia