Reklama

Ako moderné technológie ničia súkromie? Pozrite sa (2. časť)

Reklama
magazin.sk

Radomír

Externý prispievateľ

Prinášame vám druhú časť článku o tom, ako moderné technológie zničili ľudské súkromie.

GPS sledovanie

GPS je skratka pre Global Positioning System. Vzhľadom na jeho celosvetovú dostupnosť, ktorú „živia“ satelity sa na neho môžu ľudia spoľahnúť pri cestovaní. GPS je moderný adresár, len je pokročilejší a môže ho používať každý, kto vlastní inteligentné zariadenie. O jeho výhodách by sme mohli písať celý deň a stále ich všetky nevyčerpáme. Obava súvisí s ochranou súkromia. Pri používaní smartfónu je „normálne“, keď vás aplikácia vyzve, že „chce získať prístup k vašej polohe“. Úrady zvyčajne používajú GPS na lokalizáciu záujmových osôb a sledovanie ich pohybu. V rovnakom duchu môžu zlomyseľní ľudia sledovať pohyb svojich obetí, kamkoľvek idú. Môžu dokonca sledovať autá a iné dopravné prostriedky pomocou jednoduchých GPS sledovačov. Jednoducho povedané, GPS a súkromie – to nejde dokopy.

Nekontrolované privilégiá pre poskytovateľov internetových služieb

Poskytovatelia internetových služieb, známi ako ISP, poskytujú zákazníkom internetové pripojenie za poplatok. Klienti využívajú internet na surfovanie, prácu alebo zábavu, no pod dohľadom pozorného oka ISP. Môže sa stať, že budete chcieť navštíviť stránku a dozviete sa, že na ňu nemôžete ísť, keď máte zapnuté internetové pripojenie a pracujete na iných platformách; je to pravdepodobne preto, že váš ISP vám zablokoval prístup. Poskytovatelia internetových služieb môžu zistiť vašu IP adresu a zobraziť stránky, ktoré navštívite. Bohužiaľ, aby sme využili všetky funkcie technológie, je nevyhnutné, aby sme sa vzdali určitej miery svojho súkromia.

Aplikácie vzdialenej pracovnej plochy

Aplikácie vzdialenej pracovnej plochy ako TeamViewer a AnyDesk sa stali mimoriadne užitočné po vypuknutí pandémie. Umožňujú vzdialený prístup k počítaču a poskytujú internetové pripojenie. Takto môžete pracovať na diaľku alebo získať prístup k dôležitým súborom a dokumentom, aj keď nemáte svoje zariadenie pri sebe. Samozrejme, musíte sa vzdať určitého súkromia, aby tieto aplikácie fungovali optimálne. Ak napríklad spárujete svpk počítač s kolegom na pracovné účely, druhá osoba bude mať prístup k väčšine funkcií vášho počítača a môže ich meniť (vrátane tých, ktoré nesúvisia s prácou). Aj keby sa osoba, s ktorou pracujete, tvárila, že na vašom počítači niečo nevidela, videla by.

Zvukové nahrávky

Audio nahrávky sú jedným z najväčších narušiteľov súkromia v histórii technologického rozvoja. Ľudia viedli dôverné rozhovory s priateľmi alebo členmi rodiny a neskôr zistili, že o ich obsahu sa dozvedeli iní. Záznamníky zvuku pôvodne vznikli, aby pomohli novinárom nahrávať správy a firmám venovať pozornosť zákazníkom. Ako čas plynul, zlomyseľní ľudia zistili, že ich môžu použiť na vydieranie alebo vyhrážanie sa obetiam. Rýchly technologický vývoj umožňuje niektorým komunikačným aplikáciám, ako je WhatsApp, zaznamenávať a odosielať hlasové poznámky. Nahrávky sa tak často dostali do nesprávnych rúk, čo majiteľom spôsobilo problémy.

Sledovanie sociálnych médií

A teraz k najvýznamnejšiemu vinníkovi, ktorým sú sociálne médiá. V súčasnosti používa viac ako 4,2 miliardy ľudí na svete rôzne platformy sociálnych médií, pričom všetky vyžadujú, aby sa používatelia vzdali určitej úrovne svojho súkromia. Minimálnou požiadavkou je poskytnutie e-mailovej adresy alebo čísla mobilného telefónu, ale neexistuje žiadne obmedzenie, koľko z vášho súkromia môžu narušiť. Napríklad Facebook umožňuje používateľom nahrávať fotografie, uverejňovať videá a komentovať príspevky iných ľudí. Aj keď sa to môže zdať neškodné, väčšina používateľov si neuvedomuje, že vďaka tomu je jednoduchšie získať ich osobné údaje. Čím viac uverejňujú, tým viac zo svojho súkromia odhaľujú. Smutné je, že keď sa raz niečo objaví na sociálnych sieťach, už sa to nedá odstrániť, aj keď si myslíte, že ste to urobili. Vždy existuje spôsob, ako môže niekto získať prístup k zdieľanému obsahu. Pointa je, že sociálne médiá neumožňujú žiadne súkromie; môžete iba obmedziť, koľko z neho ukážete.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Radomír

Externý prispievateľ
Na jeho kvalitné a rozsahom dlhšie články čitatelia nedajú dopustiť. Venuje sa v nich tým najrôznejším zaujímavostiam, aké si len viete predstaviť, a len máloktorá oblasť ľudského poznania je mu úplne cudzia.