Zabudnite na prepletené uličky a mestá ako pavúčia sieť. Novodobé aglomerácie budú vznikať len okolo jednej veľkej podzemnej diaľnice. A budú poriadne dlhé.

Mesto zvané Čiara

Zatiaľ, čo celý svet rieši pandémiu, princ saudskej Arábie Muhammad bin Salmán predstavil nový koncept mesta, ktorý bude predstavovať výzvu pre budúcnosť. Celé mesto spojené jednou cestou a zároveň prepojené s prírodou. Tak trochu akoby si vypožičal projekt hradskej cesty v slovenských dedinách z minulého storočia. Akurát tomu pridal trochu grády a cesta nebude asfaltová, ale podzemná.

Inovatívne metro, pozdĺž ktorého sa má mesto rozrásť, bude mať 170 kilometrov a doprava pod povrchom bude svišťať ozrutnou rýchlosťou. Cieľom je priniesť obyvateľom pohodlný život v prírode a súčasne rýchle premiestňovanie sa bez komplikovaných križovatiek a dopravných uzlov.

Dokonalé mesto pre život

THE LINE sľubuje, že bude oázou pre milión obyvateľov na 170 kilometrov dlhej ceste. Dokonca sa má postaviť tak, že zachová 95 percent prírody. Zároveň to nebude mesto, kde bude mať každý tri autá v garáži. Počíta s nulovým počtom automobilov, nulovými ulicami a nulovými emisiami uhlíka. Bude stáť na takzvaných komunikačných uzloch a o plynulosť prevádzky sa bude starať umelá inteligencia. Všetko čo bude človek potrebovať bude vzdialené maximálne do piatich minút pešou chôdzou od jednotlivých uzlov. Navyše, z jedného konca na druhý bude prevoz trvať len dvadsať minút.

Nový život v meste

Samotná myšlienka na lineárne mesto tiahnúce sa 170 kilometrov uprostred Saudskej púšte bez ciest alebo automobilov je dosť futuristická, ale na pomery Saudskej Arábie nie je šialená. Veď kto si pozrie napríklad vývoj Dubaja, tak pár desiatok rokov dozadu to bola jedna rybárska obec na okraji púšte. Dnes je vitrážou mestských možnosti vrátane najvyššej stavby sveta.

Hoci je futuristický dopravný systém projektovaný ako najrýchlejší na svete a naráža na limity súčasných technológií, je veľmi pravdepodobné, že ak má mesto budúcnosti vzniknúť, tak to bude práve v tejto oblasti.