Kým jedni hovoria, že robotika nám berie prácu a živobytie, druhí vravia, že nám uľahčuje život a prináša progres. Vedci na celom svete pracujú na vývoji nových typov robotov, ktoré dnes nájdete aj tam, kde by ste ich asi nikdy nečakali.

Aquanaut - ponorka, ktorá opravuje ropovody

Transformeri sú autonómni roboti, ktorí sa dokážu zmeniť na motorové vozidlá. Vedci zo spoločnosti Houston Mechatronics Inc. vyvinuli neuveriteľného polohumanoidného robota, ktorý sa mení na ponorku. Pomenovali ho Aquanaut a kombinuje slobodu podvodného vozidla na dlhé vzdialenosti s presnosťou diaľkovo ovládaného robota. Aquanaut za 23 miliónov dolárov slúži predovšetkým na opravu hlbokomorských ropovodov a plynovodov. Robot klesá v jednoduchom „ponorkovom režime“ dovtedy, kým nenájde svoj cieľ, potom začne jeho transformácia. Horná časť trupu sa zdvihne a pre prácu na potrubí sa z neho rozvinie hlava a dve dlhé ramená. Okrem metamorfných schopností obsahuje Aquanaut množstvo sofistikovaného vybavenia. Napríklad jeho hlava má 3D snímač, stereokamery a sonarový systém. 

Rwandskí zdravotnícki roboti bojujú proti koronavírusu

V Rwandskom hlavnom meste Kigali vedú boj proti koronavírusu roboti. Využitie mechanizovaných lekárov v tunajších nemocniciach znamená, že personál trávi menej času s pozitívnymi pacientmi, a je preto menej pravdepodobné, že sa nakazí. Súčasná situácia okolo koronavírusu prinútila odborníkov v zdravotníctve uvažovať o alternatívnych spôsoboch riešenia pandémie. Päť robotov navrhnutých spoločnosťou Zorabots dokáže sledovať vitálne funkcie pacientov, sprostredkovať videosprávy a upozorniť ľudí, keď majú nesprávne nasadené rúško. Jeden z androidov v súčasnosti pracuje na medzinárodnom letisku v Kigali, pričom dokáže skontrolovať až 150 osôb za minútu. 

Robotické ryby so syntetickou krvou

Znie to síce ako zo sci-fi hororu, ale mechanizované ryby by sa v skutočnosti mohli stať budúcnosťou energeticky efektívnej robotiky. Skladovanie energie je jedným z hlavných obmedzení v robotickom dizajne. Väčšine zariadení sa buď rýchlo vybije batéria, alebo ich napájajú ťažké batérie, ktoré ich spomaľujú. Robotická ryba však funguje s hydraulickou tekutinou, ktorá v nej prúdi podobne ako krv vo vnútri skutočnej ryby, a tým pádom má dosť energie, aby plávala proti prúdu po dobu 36 hodín. Rýchlosť zatiaľ nie je jej silnou stránkou, ale fungovanie na princípe hydraulickej kvapaliny môže poskytnúť robotom väčšiu slobodu samostatnej činnosti.

Julia - robot, ktorý sa naučil variť
Naučiť sa chutne variť nie je vôbec jednoduché. Vyučiť sa za profesionálneho kuchára trvá roky a ešte dlhšie trvá získať úspešnú prax. Čo keby ste namiesto toho požiadali robota, aby sa naučil variť a potom vám pripravoval tie najchutnejšie recepty? Presne na tom pracujú vedci z Marylandskej univerzity. Na rozdiel od väčšiny strojov ich robot Julia nepotrebuje podrobné pokyny. Robot sa totiž učí variť sledovaním videí na YouTube a ich kopírovaním. Momentálne sa síce Julia ešte nenachádza na úrovni Michelinskej hviezdy, ale pracuje na tom.

Čínska robotická dopravná polícia

V roku 2019 začala Čína pomocou robotov udržiavať kontrolu na cestách. Úrad verejnej bezpečnosti v súčasnosti vlastní tri typy robotov, ktoré pomáhajú policajtom udržať poriadok na cestách. Roboti majú síce podobný dizajn, ale každý z nich vykonáva odlišné úlohy. Prvý typ, cestný hliadkový robot, vyhľadáva a dokumentuje kriminálne správanie na cestách. Jeho dizajnéri mu dokonca dali uniformu a čiapku, aby vyzeral ako živý policajt. Druhý typ varuje pred nehodami, informuje vodičov v okolí, že polícia rieši vzniknutý incident. Tretím typom je radiaci dopravný robot, ktorý pomáha vodičom s plynulosťou dopravy a zároveň sleduje bezpečnostné riziká.

Lovot - plyšový robot, ktorý pomáha bojovať proti osamelosti

V dnešnej uponáhľanej dobe skomplikovanej karanténami a lockdownom je samota veľký problém. Preto japonský startup Groove X navrhol Lovota - malého chlpatého robota, ktorý utešuje ľudí, ktorí sa cítia osamelí a potrebujú priateľa. Lovot je milý robot, s ktorým sa veľmi rýchlo skamarátite. Jeho vlnená „pokožka“ je na dotyk jemná a teplá, aby ste sa s ňou radi maznali. Tí, ktorí robota vlastnia tvrdia, že si s ním dokonca vytvorili silné emočné puto. To, či je správne pokúšať sa liečiť osamelosť umelým priateľstvom namiesto prirodzeného ľudského kontaktu je zaujímavá otázka. Lovota v Japonsku predávajú už vyše roka, pričom jeho vývojári tvrdia, že si čoskoro nájde cestu aj do USA.