MENU
Menu

Techmag Absolútne unikátne udalosti, ktoré ľudstvo videlo iba raz

Ľudia vždy túžia zažiť niečo výnimočné. Byť svedkom udalosti, ktorú nikto iný nemôže vidieť a ani zažiť napĺňa človeka pocitom jedinečnosti. Na svete existuje málo situácií, ktoré sa už nikdy nezopakovali. No napriek tomu vám ponúkame prehľad niektorých z nich.

Absolútne unikátne udalosti, ktoré ľudstvo videlo iba raz
Kométa West (Foto: Wiki/J. Linder/ESO)
Pozoruhodný pohľad ponúkla kométa West v roku 1976, ktorá žiarila jasnejšie než planéta Jupiter, keď sa priblíži k Zemi. Niektoré kométy môže zažiť raz za život každý z nás, napríklad slávna Halleyova kométa obieha okolo Slnka raz za 76 rokov. Avšak obežná dráha kométy West okolo Slnka sa odhaduje na 250-tisíc rokov.

Absolútne unikátne udalosti, ktoré ľudstvo videlo iba raz
Carringtonova udalosť
Carringtonova udalosť bola geomagnetická búrka, ktorú spôsobila masívna slnečná erupcia o 23:23 1. septembra 1859. Vzplanutie pozoroval Richard Carrington a nasledujúce ráno zasiahlo magnetosféru Zeme, pričom rozsvietilo oblohu, čo pozorovali ďaleko na juhu až v Jamajke. Pri svetle tejto „polárnej" žiary ľudia dokázali čítať noviny, no znepokojujúcejšie bolo, že telegrafné drôty po celom svete začali iskriť a mnohé sa vznietili.

FOTO: Unikátne momenty zachytené fotografmi: Nič podobné ste zatiaľ nevideli

Aj keď boli odpojené od zdroja energie dokázali posielať správy kvôli elektrickým prúdom vyvolaným udalosťou. Až do toho dňa si nikto neuvedomoval, že existujú slnečné erupcie. Dnes bežne pozorujeme slnečné erupcie, ale Carringtonova udalosť bola jedinečná vďaka kombinácii dvoch vecí: zasiahla Zem a bola najväčšou slnečnou erupciou, ktorá zasiahla Zem za posledných 500 rokov. Ak by sa podobná udalosť stala dnes, spôsobila by škody odhadované na jeden až dva bilióny (bilión je milión miliónov) eur.

Absolútne unikátne udalosti, ktoré ľudstvo videlo iba raz
Vyhubenie choroby
Keď sa v roku 1967 stanovil cieľ vyhubenia kiahní, podľa odhadov bol počet nakazených 10 až 15 miliónov ročne, čo viedlo k dvom miliónom úmrtí, miliónom znetvorení a stovkám tisíc slepých. Boj s kiahňami trval viac ako desať rokov, ale posledný prípad sa vyskytol v roku 1978, takže v roku 1979 chorobu úradne vyhlásili za vyhubenú.

FOTO: Unikátne veci, ktoré neuvidíte ani raz za uhorský rok

Ide o jedinú ľudskú chorobu, ktorú sa podarilo úplne odstrániť z populácie. Zničenie jedného z najstarších a najkrutejších nepriateľov ľudstva stálo zhruba 100 miliónov dolárov. Kiahne boli prvou chorobou, s ktorou sa bojovalo celosvetovo, ale nie poslednou. Podobným spôsobom svet bojuje proti iným chorobám, napríklad drakunkulóze, osýpkam a taenióze.

Absolútne unikátne udalosti, ktoré ľudstvo videlo iba raz
Vyschnutie Niagarských vodopádov
Americké vodopády a Nevestin závoj, ktoré majú zväčša prietok približne 567-tisíc litrov za sekundu, v roku 1969 na niekoľko mesiacov vyschli. Sú to dva z troch vodopádov, ktoré tvoria Niagarské vodopády, tretím je Podkova. Ich vyschnutie bolo účelové - malo umožniť opravu a zachovanie slávnej pamiatky. Nie je prekvapením, že to viedlo k nárastu cestovného ruchu. Počas jediného víkendu prišlo k vodopádom až 90-tisíc ľudí. Niektorí z nich dokonca chodili po suchom koryte rieky napriek policajným varovaniam. Keď práce po niekoľkých mesiacoch ukončili, vodu opäť pustili. Mnohí dúfali v obrovskú vlnu, no hladina sa dvíhala postupne, kým sa tok nevrátil k normálu.

Absolútne unikátne udalosti, ktoré ľudstvo videlo iba raz
Hurikán v južnom Atlantiku
Veľké búrky sú v severnom Atlantiku časté, priemerne dôjde za sezónu k 12 tropickým búrkam a šiestim hurikánom. Od roku 1974 spozorovali však v južnom Atlantiku iba deväť tropických búrok. A len jedna z nich sa nakoniec vyvinula do hurikánu: cyklón Catarina.

FOTO: Prach, ktorý zatienil Slnko: Púštne búrky vyhnali z domovov tisíce Američanov

V marci 2004 sa prehnala krajinou ako hurikán kategórie 1 ako jediný hurikán zaznamenaný v južnom Atlantiku. Hurikán, ktorý pomenovali brazílski meteorológovia, dosiahol rýchlosť vetra 127 kilometrov za hodinu, poškodil 36-tisíc domov a zabil najmenej troch ľudí.

DISKUSIA
15.11. 2019 15:00
Diskusia