MENU
Menu
Vesmír.

Techmag 7 každodenných mýtov, ktorým verí drvivá väčšina ľudí

Nie je nič lepšie ako vyvrátiť zopár mýtov, na ktoré ľudia roky veria. Preto vám ponúkame nový zoznam bežných mylných predstáv a mýtov - tentoraz o vede.

Najjasnejšia hviezda
Mýtus: Polárka je najjasnejšia hviezda na nočnej oblohe na severnej pologuli

Sírius je v skutočnosti jasnejší s magnitúdou +1,47 v porovnaní s Polárkou, ktorá má magnitúdu +1,97 (čím nižšie číslo, tým jasnejšia je hviezda). Dôležitosť Polárky spočíva v tom, že jej poloha na oblohe označuje sever – a z tohto dôvodu má aj názov „severná hviezda“. Polárka je najjasnejšou hviezdou v súhvezdí Malá medvedica. Je to aktuálna severná hviezda, pretože hviezdy pólu sa v priebehu času menia, keďže vykazujú pomalý súvislý posun vzhľadom na zemskú os.

Päťsekundové pravidlo
Mýtus: Jedlo, ktoré padne na zem je bezpečné zjesť, ak ho zdvihnete do piatich sekúnd

Toto je úplný nezmysel. Ak vám jedlo spadne a na podlahe sú baktérie, okamžite sa na neho „prilepia“. Avšak, jesť baktérie a nečistoty nie je vždy zlá vec, pretože nám pomáhajú budovať imunitu.

Mozgové bunky
Mýtus: Mozgové bunky sa nedokážu regenerovať

Dôvod, prečo je mýtus taký bežný, je ten, že mu vedecká komunita verila a vyučovala ho veľmi dlho. V roku 1998 však vedci vo Švédsku a v Salk Institute v La Jolla v Kalifornii zistili, že mozgové bunky u zrelých ľudí sa dokážu regenerovať. Štúdia zistila, že pamäťové a učebné centrum mozgu môže vytvárať nové bunky - čo dáva nádej na prípadné vyliečenie chorôb, ako je Alzheimerova choroba.

Blesk
Mýtus: Blesk nikdy nezasiahne to isté miesto dvakrát

Keď nabudúce uvidíte udrieť blesk a budete uvažovať o úteku, zabudnite na túto vetu! Blesk zasiahne to isté miesto dvakrát a v skutočnosti je to veľmi bežné. Blesk zjavne uprednostňuje určité oblasti, ako sú vysoké stromy alebo budovy. Na veľkom poli pravdepodobne najvyšší objekt zasiahne niekoľkokrát, kým si nenájde nový cieľ. Napríklad do Empire State Building blesk udrie asi 25-krát do roka.

Mince z neba
Mýtus: Minca padajúca z veľmi vysokej budovy môže zabiť chodca

Tento mýtus je taký bežný, že sa u neho dokonca vo filme stalo klišé. Myslieť si, že keď pustíte mincu z najvyššieho poschodia budovy naberie takú rýchlosť, že dokáže zabiť človeka, keď dopadne na zem je preto naivné. Faktom je, že aerodynamika mince nestačí na to, aby bola nebezpečná. V skutočnosti osoba, ktorú minca zasiahne pocíti bodnutie - ale určite prežije.

Odvrátená strana Mesiaca
Mýtus: Existuje tmavá strana Mesiaca

V skutočnosti je každá časť Mesiaca osvetlená Slnkom. Mylná predstava vznikla preto, že druhú stranu Mesiaca zo Zeme nikdy nevidíme. Je to kvôli prílivovému uzamknutiu - gravitačný tlak Zeme na Mesiac je taký obrovský, že nám môže ukázať iba jednu tvár. Mesiac sa otáča okolo vlastnej osi rovnako dlho, ako sa točí okolo Zeme a táto synchrónna rotácia spôsobuje, že vidíme len jednu jeho „tvár“.

Gravitácia vo vesmíre
Mýtus: Vo vesmíre neexistuje gravitácia

V skutočnosti gravitácia vo vesmíre funguje - a veľmi dobre. Dôvod, prečo astronauti pôsobia ako v stave beztiaže je ten, že obiehajú okolo Zeme. Klesajú smerom k nej, ale pohybujú sa dostatočne nabok, aby ju minuli. Takže v zásade vždy padajú, ale nikdy nedopadnú. Gravitácia existuje prakticky vo všetkých častiach vesmíru. Keď raketoplán dosiahne výšku obežnej dráhy približne 400 km nad Zemou, gravitácia klesne iba o 10 percent.