MENU
Menu

Techmag 5 spôsobov, ktorými nás ohrozuje Slnko

Slnko má obrovský vplyv na všetky aspekty života na našej planéte. Ovplyvňuje celý život na Zemi - bez intenzívnej energie a tepla, ktoré poskytuje, nemôžeme existovať. Avšak Slnko má aj mnoho tajomstiev, z ktorých mnohé sú nebezpečné a vedci z nich majú legitímne obavy.

5 spôsobov, ktorými nás ohrozuje Slnko
UV žiarenie
Vzhľadom na to, že neustále dochádza k poškodzovaniu ozónovej vrstvy v atmosfére, škodlivosť ultrafialového žiarenia rastie. Hoci UV žiarenie je nenahraditeľné pri syntéze vitamínu D a pri ničení baktérií, v mnohých iných ohľadoch je nebezpečné - zodpovedá za predčasné starnutie pokožky, vznik pigmentových škvŕn, šedý zákal alebo potlačenie imunitného systému u ľudí. Najdesivejšie je, že v posledných 30 rokoch masívne narastajú prípady rakoviny kože a lekári zdôrazňujú, že to bude stále horšie.

Najväčšie umelé Slnko: usmažilo by vás za okamih

Solárne erupcie a ejekcie koronálnej hmoty
Slnečná erupcia je masívna explózia v slnečnej atmosfére. Vzniká na povrchu Slnka, keď sa časť slnečnej atmosféry prehreje a vyvrhne veľké množstvo hmoty a nabitých častíc. Masívne preniknutie slnečných častíc do magnetického poľa Zeme môže spustiť magnetickú búrku a tá má vplyv na fungovanie satelitov a navigáciu pomocou GPS. Silný zásah dokáže narušiť aj rozvodnú sieť elektrickej energie a spôsobiť výpadky prúdu. Podobné je to pri ejekcii koronálnej hmoty, kde dochádza k výbuchom plazmy a uvoľneniu niekedy i miliardy ton hmoty, čo môže mať negatívne účinky na celú technologickú infraštruktúru.

Čo by stalo, ak by Slnko zmizlo?

Slnko je rizikom pre medziplanetárne cestovanie
Aj keď medziplanetárne cestovanie je takmer na spadnutie, astronauti si budú musieť poradiť so slnečným žiarením, ktoré je pre nich obzvlášť nebezpečné. Podľa NASA existujú dva druhy žiarenia, ktoré po opustení ochrannej „bubliny" zemskej magnetosféry musia astronauti prekonať. Ide o žiarenie z galaktických kozmických lúčov a žiarenie zo samotného Slnka. Preto výskumníci neustále pracujú na nových technológiách, ktoré dokážu chrániť ľudí pred týmto žiarením, pretože i relatívne krátka cesta na Mars znamená veľké riziko.

Slnko spôsobí vyparenie akejkoľvek kvapaliny
Slnko patrí medzi hviezdy typu G2, ktoré majú „životnosť" asi desať miliárd rokov. Slnko existuje približne 4,5 miliardy rokov, takže má pred sebou už len polovicu života. Postupne vyčerpáva svoje zdroje vodíka a na konci svojej púte sa prudko rozjasní, čo bude mať negatívny vplyv na Zem. Planéta bude extrémne horúca a voda na celom svete sa vyparí a vytvorí hustý oblak v atmosfére. Oblak síce ochráni zemský povrch pred slnečným žiarením, ale len na chvíľu. Po určitom čase nastane taká horúčava, že voda v oceánoch zovrie a kompletne sa vyparí.

Čo sa stane s ľudstvom, keď Slnko vyhasne? Odpoveď je jasná

Smrť Slnka
V čase vyhasnutia Slnka bude povrch Zeme príliš horúci, aby na ňom čokoľvek prežilo. Aj keby sme vytvorili novú technológiu proti zahrievaniu, nie je pravdepodobné, že budeme mať vodu a dokážeme pestovať plodiny, ktoré by sme mohli jesť. So Slnkom prestane existovať všetko, čo je nevyhnutné na prežitie. Zmení sa celý solárny systém. Niektoré planéty zaniknú, ďalšie vďaka nedostatku svetla a tepla zmrznú. Zem síce horúčavy prežije, po ochladení sa zmení na planétu pokrytú roztavenými a zmrznutými pozostatkami kameňa. Znie to hrôzostrašne, ale zatiaľ sa nemusíme ničoho obávať. Táto krutá vesmírna realita by mala nastať až o 5,5 miliardy rokov.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
17.8. 2018 17:00
Diskusia