MENU
Menu

Techmag 5 spôsobov, ako si zrýchliť počítač

Pomalý počítač dokáže zožrať množstvo nervov a času. Ale aj keď sa váš počítač radí do kategórie slimákov, nemusíte ho hneď nahradiť novým kusom a vyhodiť zaň stovky eur. Najskôr vyskúšajte urobiť päť vecí, ktoré vám ho môžu výrazne zrýchliť.

5 spôsobov, ako si zrýchliť počítač
Odinštalujte a vymažte, čo nepotrebujete
Časom sa v počítači nahromadí množstvo vecí, ktoré už nemajú využitie, iba zaberajú miesto a spomaľujú vaše zariadenie. Urobte si jarné upratovanie nielen v domácnosti, ale aj v počítači a vymažte programy a súbory, ktoré už nepotrebujete.

Aj vy ste vinní: Tieto bežné veci majú katastrofálny dopad na životné prostredie

Skontrolujte antivírus
Antivírový program by mal byť neodmysliteľnou súčasťou každého počítača. Ak ho máte, skontrolujte, či pracuje správne a či má umožnené všetky povolenia, aby vám ochránil počítač. Taktiež, spustite hĺbkovú kontrolu počítača, aby odhalil, či nemáte počítač napadnutý nejakým vírusom. Ak antivírový program ešte nemáte, čo najskôr to napravte, ale pozor, nenaleťte na vírus, ktorý sa tvári ako antivírový program.

Vymažte cache a dočasné súbory
Rýchla vyrovnávacia pamäť procesora (v angličtine cache) dočasne ukladá dáta, pre zrýchlenie prehliadania, ale paradoxne, keď sa zaplní, počítač pracuje oveľa pomalšie. Taktiež, ukladanie dočasných súborov (v angličtine temporary files) môže viesť k zníženiu výkonu počítača. Preto by ste mali vyrovnávaciu pamäť a dočasné súbory premazávať vždy, keď sa vám zdá, že počítač pracuje pomalšie.

Spoznajte triky, ktoré vám uľahčia používanie smartfónu

Rozšírte RAM
Príčinou, že váš počítač sa vlečie ako slimák, môže byť nízka kapacita operačnej pamäte, čiže RAM. V súčasnosti je optimálne, aby mal počítač RAM osem Gigabajtov. Ak ju máte nižšiu, dokúpte si RAM. Je to finančne i technicky nenáročný a veľmi efektívny spôsob, ako zvýšiť rýchlosť počítača.

Vymeňte harddisk za SSD
Investujte do disku typu SSD a svoj počítač nebudete spoznávať, lebo bude „fičať" ako nový. Klasické mechanické HDD jednotky patria už k zastaraným technológiám a preto by ste mali svoj harddisk nahradiť modernejším SSD, ktorý je 20 až 100-krát rýchlejší.

DISKUSIA
11.4. 2019 19:00
Diskusia