Ružová manta
Fotografovi Kristianovi Lainovi sa podarili naozaj unikátne zábery, keď odfotografoval jedinú známu ružovú mantu na svete. Túto obrovskú raju objavil neďaleko ostrova Lady Elliot blízko Veľkého bariérového útesu. Keď prvýkrát videl zábery, myslel si, že sa mu pokazil fotoaparát. Až keď získal bližšie informácie zistil, že raju dlhú 3,3 metra biológovia poznajú od roku 2015. Nazvali ju Inšpektor Clouseau podľa postavy detektíva z filmovej série Ružový panter. Vedci si mysleli, že zafarbenie tvora je následkom konzumácie ružových ulitníkov, ale výskum to vyvrátil. Vyzerá to tak, že „cukríkové“ sfarbenie je následkom genetickej mutácie, resp. erytrizmu. 

Zamrznuté šteniatko

a
Zdroj: Youtube

Tím ruských vedcov sa v roku 2018 vydal na Sibír hľadať v permafroste pozostatky mamutov z doby kamennej. Namiesto toho našli mŕtve šteňa, ktoré v zmrznutej pôde pri rieke Indigirka ležalo približne 18-tisíc rokov. Ľadový hrob uchoval šteniatko v pôvodnom stave. Silné mrazy a ľad ho ochránili pred rozkladom. Múmia stále mala riasy, kožušinu, fúziky, ňufák či labky. V čeľustiach boli mliečne zuby, čo naznačuje, že šteniatko uhynulo vo veku dvoch mesiacov. Nie je však celkom jasné, či ide o psíka, alebo vĺčika. Podľa doterajších výsledkov testov DNA totiž vykazuje známky oboch druhov.

Chlpatá levica

a
Zdroj: Youtube

Osemnásťročná levica Bridget zo ZOO v Oklahome poriadne zamotala hlavy ošetrovateľom. Z ničoho nič jej vyrástla hriva, akú majú iba samci. Zaujímavé je, že jej sestra Tia, ktorá sa narodila v rovnakom vrhu, ostala bezsrstá. Vedci zistili, že za to pravdepodobne môže nerovnováha hormónov v tele. Vo vaječníkoch levice zistili deformitu, ktorá spôsobovala uvoľňovanie mužského hormónu testosterónu. Zároveň jej nadobličky produkovali viac androstendiónu, ktorý podporuje mužské rysy. Iní vedci vyjadrili názor, že tento jav mohol spôsobiť aj nádor na mozgu v časti, ktorá reguluje vylučovanie hormónov.

Tajomný plážový útok
V roku 2017 došlo k šokujúcemu útoku na melbournskej pláži v Austrálii. Keď si 16-ročný Sam Kanizay išiel zaplávať do mora, do nôh sa mu zahryzli dravé morské vši. Keď po zhruba pol hodine vyliezol z vody, jeho nohy pokrývali podivné tvory, ktoré mu požierali členky a lýtka. Najprv si myslel, že to sú zrnká piesku, ale keď videl, že má prehryzenú kožu až na mäso, okamžite šiel do nemocnice. Podľa lekárov mu zranenie spôsobili morské vši, ktorých muselo byť enormne veľké množstvo. Tieto parazity dokážu zlikvidovať veľké množstvá rýb, napádajú najmä lososy.

Mohyly vytvorené šimpanzmi
Vedci pravdepodobne našli prvé dôkazy toho, že šimpanzy vytvárajú niečo podobné ako svätyne. Pozorovali šimpanzy pri naozaj zvláštnej aktivite - zaznamenali ako hádžu kamene do stromov a celkom zámerne z nich vytvárajú veľké kopy. Bádatelia zistili, že táto činnosť  nijako nesúvisí so získavaním potravy ani s predvádzaním sa pred samicami. Je možné, že ide o prejav spirituálneho či rituálneho správania a kultúry, o vytváranie „posvätných stromov“. Vedci nainštalovali kamery a pozorovali šimpanzy ako hádzali kamene o stromy, čím vytvárali malé kamenné mohyly. Ide o vôbec prvý záznam používania nástrojov šimpanzov s iným cieľom ako je získanie potravy. Nakoniec, o možnosti existencie spirituálnych abstraktných predstáv u zvierat debatujú biológovia a psychológovia už dlhšie.