MENU
Menu

Techmag 3 obrovské chyby, ktoré robíte na verejnej wi-fi

Verejná wi-fi sa v našich končinách stala takmer rovnakou samozrejmosťou ako tečúca voda. V kaviarňach, obchodoch i vlakoch sa môžete bez problémov pripojiť na internet, viete však aké riziká vám hrozia? Skúsený hacker vás dokáže okradnúť behom chvíle, a to najmä vtedy, ak robíte jednu z troch najväčších chýb, aké vôbec na verejnej wi-fi sieti môžete.

3 obrovské chyby, ktoré robíte na verejnej wi-fi
1. Pristupujete k svojim citlivým súkromným údajom
Aj vy si občas na verejnej wi-fi kontrolujete stav účtu? Platíte prostredníctvom internet bankingu faktúry, zatiaľ čo popíjate kávu a kŕmite sa v kaviarni zákuskom? Vedzte, že ak nie ste v absolútnej tiesni, mali by ste na podobné veci zabudnúť, až kým nebudete surfovať prostredníctvom zabezpečenej wi-fi siete. Paranoikom pre istotu odporúčame iba klasické pripojenie cez kábel. Prečo?

Domáce triky na zosilnenie wi-fi

Hackeri dokážu z verejnej nezaheslovanej siete zistiť údaje o vašom účte a potrebné PIN kódy behom chvíle. Previesť peniaze na svoje konto im už potom nerobí problémy. Pýtate sa, prečo by sa mali hackeri, pred ktorými sa trasú vlády i obrovské nadnárodné firmy, zaujímať práve o váš účet? Dôvodom je jednoduchosť. Človeka, ktorý si nedáva pozor, je pre nich veľmi ľahké okradnúť aj bez prípravy, ktorú si vyžaduje útok na zabezpečené systémy firiem a štátov.

2. Nečítate podmienky používania
Čítali ste aspoň raz v živote tie siahodlhé texty nad políčkom, pri ktorom je veta „Súhlasím s obchodnými podmienkami"? Ani my nie. A to ani pri pripájaní sa na verejnú wi-fi sieť, ktorá od nás takýto súhlas vyžadovala. A to je chyba.

Digitálny detox: Takto ho zvládnete

Jedným z dôvodov, prečo podniky tak radi ponúkajú zákazníkom wi-fi zdarma, je túžba získať o nich údaje. Informácie o takomto človeku im potom v budúcnosti pomáhajú lepšie naňho cieliť reklamu, v tých horších prípadoch dokonca údaje posúvajú tretím stranám. Tie sú ochotné dobre zaplatiť za to, aby zistili históriu vášho surfovania po internete. Podozrivé sú najmä mimoriadne rozsiahle podmienky používania verejnej wi-fi. Ak vidíte, že by vydali na kratší román, radšej ostaňte offline.

3. Surfujete bez VPN
Niekedy sa prístupu k súkromným citlivým dátam cez verejnú wi-fi jednoducho nedá vyhnúť. Pre tieto prípady existuje VPN, teda virtuálna privátna sieť (z anglického virtual private network). Stačí si stiahnuť aplikáciu, ktorá zabezpečí, že sa k vašim údajom nedostanú nežiadúce osoby, a navyše sa vďaka nej budete svetom internetu pohybovať anonymne.

Záležitosti, ktoré rozhodne nepatria na Facebook dospeláka

Nemusíte byť ani čínsky disident, aby ste takéto súkromie potrebovali. Ak vás hnevá napríklad to, že si kvôli geografickým obmedzeniam nemôžete pozrieť premiéru svojho obľúbeného seriálu, pomôže vám práve niektorá z VPN aplikácií.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
26.10. 2017 19:00
Diskusia