Menu
×

Techmag 10 vecí, ktoré na zimných cestách nikdy nesmiete robiť

Kolegovia z redakcie Autobild vám pripomenú, čo nikdy nesmiete robiť na zimných cestách.

So snehom, poľadovicou a chladom musia v zime bojovať nielen chodci – zima môže byť výzvou aj pre autá a ich vodičov. Chlad ovplyvňuje batériu a motor a posypová soľ útočí na karosériu. Jazdiť snehom a ľadom na šmykľavých cestách asi nie je pre nikoho zábava. Mnoho vodičov však robí v zime z nevedomosti ďalšie chyby, ktoré ich v konečnom dôsledku často stoja bezpečnosť a ťažké peniaze.

Jazda na letných pneumatikách

Na snímke výmena letných pneumatík za zimné v  Dubnici nad Váhom v stredu 23. novembra 2022. Je najvyšší čas vymeniť letné pneumatiky za zimné. Mnohí vodiči výmenu odkladajú do poslednej chvíle. Odborníci odporúčajú vymeniť pneumatiky, keď teplota vzduchu klesne pod sedem stupňov Celzia. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Zdroj: Radovan Stoklasa

Na Slovensku je situačná povinnosť mať zimné pneumatiky , čo znamená, že akonáhle napadne sneh alebo sú cesty zľadovatené, pneumatiky musia byť vhodné na zimné použitie. Spoznáte ich podľa alpského symbolu (piktogram hory so snehovou vločkou) alebo u starších modelov podľa označenia M + S. Na rozdiel od letných pneumatík majú zimné pneumatiky iný profil a mäkšiu zmes gumy a ponúkajú tak väčšiu trakciu a bezpečnosť aj pri nízkych teplotách, vďaka čomu je jazda bezpečnejšia.

Každý, kto jazdí bez zimných pneumatík alebo celoročných pneumatík vhodných na zimu , musí počítať s pokutou, v horšom prípade s nepreplatenou nehodovou udalosťou. Mimochodom, zimné pneumatiky s príliš malým profilom nie sú o nič menej problematické ako nesprávne pneumatiky. Stále by to malo byť aspoň štyri milimetre. Jazdné vlastnosti sa s profilom pod štyri milimetre výrazne zhoršujú.