Väčšina ľudí má v súčasnosti presvedčenie, že SUV sú praktickejšie ako sedany, kombi, hatchbacky a športové autá. Pri kúpe SUV väčšina majiteľov nehľadá vozidlo, ktoré by uspokojilo ich adrenalínové chúťky. Namiesto toho chcú auto s dostatočným priestorom pre rodinu.

Ak hľadáte výkon, SUV veľmi pravdepodobne nebudú vašou prvou voľbou. Práve naopak, budete sa obzerať po hothatchoch, športových coupé, kabrioletoch alebo sedanoch či kombíkoch. No na trhú sú SUV, ktoré okrem praktickosti ponúkajú aj poriadnu dávku výkonu. Tu je desať najrýchlejších SUV na svete, ktoré sa dokážu zorientovať aj na závodnej trati.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio: 283 km/h

Alfa Romeo Stelvio
Alfa Romeo Stelvio
Zdroj: Trend

Nenechajte si ujsť galériu k článku

Stelvio Quadrifoglio je jedno z tých mála SUV, ktorých prioritou je práve zábava za volantom. Ponúka zážitok z jazdy a atraktívny dizajn po vzore svojho menšieho súrodenca Giulie Quadrifoglio. Hoci Stelvio nie je najpriestrannejšie, najluxusnejšie alebo najpohodlnejšie SUV na svete, je to ideálna voľba pre každého, kto hľadá dobrý kompromis medzi zábavou a praktickosťou.

Pod kapotou sa nachádza 2,9-litrová V6 s dvoma turbodúchadlami s výkonom 510 koní a krútiacim momentom 600 Nm. Pohonná jednotka je spárovaná s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá posiela výkon na všetky štyri kolesá. Výsledkom je zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť 283 km/h.