MENU
Menu
Vysoké podpätky.

Štýl Ženské doplnky módy, ktoré pôvodne patrili mužom: Neuveríte o čo všetko sme prišli

Tangáče, pančuchy, vysoké podpätky, to všetko sú dnes výsostne dámske doplnky. Dokonca pre mnohých mužov vzrušujúce. Lenže možno v tom ani nie fetiš, ale skôr nostalgia. Hoci sa to zdá neuveriteľné, aj tieto a mnohé iné vyslovene dámske doplnky boli navrhnuté pre mužov, ale ženy si ich privlastnili.

Vysoké podpätky
Sú na ženách sexi, pravda? Ale ony ich využívajú až od 17. storočia. Pôvodne prvé vysoké podpätky boli vyrobené pre mužov, konkrétne perzských vojakov, už v 10. storočí. Dôvodom bolo, že vďaka podpätku mohli pätu lepšie zakotviť o jazdecké strmene. Podpätky sa dostali do Európy v 17. storočí a európski aristokrati po nich okamžite siahli. Umožňovali im byť na počkanie vyššími. Čoskoro sa však podpätky zapáčili aj ženám a aj to, ako ich muži obdivujú, keď si ich obujú a o ďalšom osude topánok na vysokom podpätku bolo rozhodnuté.

Pančuchy
Ženy začali pančuchy nosiť až v 18. storočí. To im nikto neberie. Ale muži ich nosili už od 9. storočia, pretože boli vyrobené pre nich ako súčasť módneho oblečenia. Muži z vyššej spoločenskej triedy nosili biele alebo sfarbené pančuchy, zatiaľ čo chudobnejší muži nosili iba čierne. Ženám sa pančuchy natoľko páčili, že ich chceli aj ony a pomaly si ich začali prispôsobovať na ženské krivky a pridali im aj erotický akcent. Pančuchy sa medzi 16. a 20. storočím pomaly menili a od 19. storočia sa stali tak úzko spojené so ženami, že muži prakticky úplne prestali nosiť.

Tango nohavičky
Špeciálny druh nohavičiek, ktorý viac odhaľuje, ako skrýva. Dnes sú muži zamilovaní práve do pohľadu na ženské pozadie v tangáčoch. Hoci aj dnes niektorí muži nosia tango nohavičky, pozerá sa na nich zvláštne, zatiaľ čo už žien je to viac-menej bežná náležitosť. Pritom kedysi bolo všetko inak. Prvé tangá sa objavil v Afrike pred 44-tisíc rokmi. Neskôr boli nájdené aj v starovekom Egypte, Grécku a na Kréte v roku 1570 nášho letopočtu. Tangáče sprevádzajú ľudstvo prakticky počas celej histórie. Vždy bolo ich úlohou zakryť pohlavie a nechať zadok odhalený. No v minulosti ich nosili častejšie muži ako cudné ženy.

Nové trendy
Ani súčasnosť nie je plnohodnotne rozdelená na dámsky a pánsky šatník. Kedysi boli napríklad nohavice či kravata a sako jasne definované ako mužské kúsky oblečenia. A dnes už môžete pokojne aj na ulici stretnúť ženy, ktoré majú nohavice, saká aj kravaty. Možno o ďalšie dve generácie už bude viazanie kravaty považované za čisto ženskú záležitosť a muži sa ich vzdajú. Pretože čo sa ženám zapáči, to si vezmú. História módy to jasne dokazuje.