Iste ste už počuli o prípadoch, kedy sa rodičia dozvedeli, že ich deti fajčia, a tak ich donútili fajčiť jednu cigaretu za druhou tak dlho, až sa nepovracali. Je otázne, v akom percente prípadov táto metóda funguje, no isté je, že občas naozaj zaberie. A práve ňou sa zrejme inšpiroval muž z čínskeho mesta Šen-čen.

Otec pristihol svojho syna, ako sa o jednej hodine v noci hrá na smartfóne, hoci mal ráno vstávať do školy. Rozzúril sa, no v afekte syna neudrel ani ho nepotrestal tým, že by mu zakázal hrať sa na smartfóne. Spravil presný opak a rozhodol sa dať synovi lekciu. „Povedal som mu, že nemusí spať, nech sa pokojne hrá,“ povedal otec čínskym médiám. „Dokonca som mu dovolil neísť do školy, aby sa mohol hrať.“

Chlapec si spočiatku užíval. Pod otcovým dohľadom sa hral celú noc až do siedmej ráno. Potom sa začala dostavovať únava, keď ale dieťa chcelo telefón odložiť, otec mu to nedovolil. Tvrdil, že si vzal dovolenku len preto, aby sa uistil, že chlapec sa bude hrať tak dlho, ako len bude možné.

„Viackrát zaspal s telefónom v ruke, no vždy som ho prebudil. Okolo pol siedmej večer ma prosil, aby som ho už nechal spať,“ povedal otec. „Vraj už nikdy nebude hrať rodičom za chrbtom a dokonca mi to písomne potvrdil.“

Otec ešte 8. marca 2023 zavesil na sociálnu sieť Weibo video, ktoré zobrazovalo, ako trestá svojho syna. Vyvolal tým pomerne búrlivú debatu nielen o závislosti detí na mobilných telefónoch, ale aj o tom, či muž celú situáciu vôbec zvládol. Viacerí ľudia ho obvinili, že odopieral synovi spánok napriek tomu, že jeho mozog sa ešte len vyvíja. Otec argumentoval tým, že nikomu neodporúča, aby túto metódu opakoval, zároveň však napísal, že jednorazový nedostatok spánku podľa neho nebude mať na mozog zhubnejší vplyv než neustále hľadenie do mobilu.

Aký je váš názor? Dokázali by ste svoje dieťa potrestať rovnakým spôsobom? Dajte nám vedieť v komentároch.