Lama vikuňa je pomerne malá a štíhla, nemeria ani dva metre. Kvôli mäsu sa však rozhodne nechová, má čosi oveľa cennejšie. Jej vlna je mimoriadne hrejivá a jemná a stojí viac než ten najjemnejší kašmír. Prekvapilo vás to? Nuž, vedzte, že vlna vikune dokáže regulovať telesnú teplotu človeka tak dobre, že sa vďaka nej dá bez problémov prežiť aj v drsnom andskom prostredí vo výške 4000 metrov nad morom.

V predkolumbovských časoch sa lama vikuňa tešila medzi Inkami priam božskému statusu. Ich vlna sa vyvažovala zlatom a smeli ju nosiť len členovia kráľovskej rodiny a najvyšší šľachtici. Dokonca aj strihanie vlny bolo priam posvätným rituálom zvaným Chaccu, počas ktorého sa strihali celé čriedy lám a následne sa vypúšťali do divočiny. Žiadne zviera nesmelo prísť k ujme.

V roku 1532 však už vládu nad územím získavali španielski conquistadori a ničili tradície na úkor zisku. Vlna lamy vikune sa pre nich stala rovnako cennou ako hodváb. Rozdiel medzi Španielmi a Inkami bol ale v tom, že Európanom nerobilo problém zvieratá zabíjať. Zatiaľ čo pred príchodom Španielov behali po Peru zrejme až stovky tisíc týchto lám, v roku 1960 ich ostávalo už iba šesťtisíc. Až vtedy ich peruánska vláda vyhlásila za ohrozené a začala ich chrániť.

Vlna vikune sa zrazu stala ešte cennejšou a vláda regulovala obchod tak, aby na ňom zarábali najmä chudobné domácnosti. Vďaka tomu počet zvierat rýchlo rástol, pretože ich chránili samotní občania. Dnes vďaka tomu žije v Peru asi 200-tisíc vikúň a v mnohých vidieckych oblastiach sa opäť vykonáva rituál Chaccu, ktorí je vďačným divadlom aj pre turistov.

Srsť vikune sa obnoví približne za jeden rok, lama sa strihá každé dva roky a dá od 200 do 500 gramov prvotriednej vlny. Kilo vlny stojí v priemere 500 eur a ročne sa z Peru exportujú iba štyri tony tejto vzácnej komodity, pričom putuje iba do Talianska, Anglicka, Nemecka a USA.

Vlákno takejto vlny má len 12 mikrónov, čo je 12 tisícin milimetra. Vďaka tomu je extrémne jemná a vlákna do seba vďaka špeciálnej štruktúre zapadajú. A mimochodom, kašmír je desaťkrát ťažší ako vlna vikune. Je to jednoducho materiál, ktorý nemá vo svete prírody obdobu.