Obrúčka alebo zásnubný prstienok?

Mnohí z nás v tom majú jasno, iní možno tápu. Ide o dve rozdielne veci alebo o jedno a to isté? Prvá odpoveď je správna. Zásnubný prstienok muž žene dáva vo chvíli, keď ju žiada, aby sa stala jeho ženou. Je iba jeden. Obrúčky sú dve a partneri si ich vymieňajú pri svadobnom obrade. 

Viete, že kruh ako tvar prstienka má svoj dôvod? Nemá koniec ani začiatok, rovnako ako nekonečná láska. Romantické, že? 

Ilustračné foto.
Zdroj: www.sperky-a-diamanty.sk

Zásnubný prstienok sprevádza žiadosť o ruku

Keď žena dostane zásnubný prstienok, sprevádza ten okamih ohromná radosť. Žiadosť o ruku od vášho nastávajúceho bola vytúženým okamihom, na ktorý ste tak netrpezlivo čakali. 

Pripomienkou tejto chvíle je zásnubný prstienok, ktorý vám pristál na prste hneď, ako zaznelo ÁNO na otázku, či sa stanete jeho nevestou. V tej chvíli vám okrem iného možno prebleskla hlavou otázka, na ktorej ruke sa vlastne nosí?  

Verte alebo nie, to isté napadlo určite aj vášho partnera, a to ešte predtým, než šiel prstienok kúpiť alebo nechať vyrobiť. Práve podľa toho totiž potom vyberal veľkosť prstienka. A ako to teda je? 

V našich končinách je zvykom, že sa zásnubný prstienok nosí na prstenníku ľavej ruky. To ale neznamená, že ho partnerke nemôžete navliecť na iný prst. Veď v iných krajinách sa nosia napríklad na prstenníku pravej ruky.

Zásnubný prstienok a svadobný obrad

Počas svadobného obradu navlečiete na ľavý prstenník ďalší prstienok, kam s tým zásnubným, aby tam neprekážal? Buď ho na obrad zložte, alebo ho aspoň presťahujte na pravú ruku. 

Ako je to s prstienkami po svadbe?

Na vašej ruke bude žiariť obrúčka, ktorá svetu hovorí, že už nie ste slobodná, máte svojho životného partnera. Nosiť ale len obrúčku by bola nuda, schovávať ten zásnubný zase veľká škoda. Prečo nenosiť oba? 

  • Obrúčku nechajte na prstenníku ľavej ruky a zásnubný prsteň presuňte na iný prst ľavej ruky. Keď nebude sedieť veľkosť, iste vám ju v zlatníctve upravia. 
  • Oba prstene môžete nosiť spolu na prstenníku ľavej ruky. Potom ale ten snubný umiestnite bližšie k srdcu. 
  • Zásnubný prsteň môžete presunúť na prstenník pravej ruky. Vynikne tak krása oboch prsteňov, navyše dodržíte tradíciu, že sa zásnubný prsteň aj obrúčka navliekajú na prstenník. 

Viete, že obrúčka sa na prstenníku ľavej ruky nosila už medzi starými Egypťanmi? Tí totiž verili v „žilu lásky“, ktorá viedla do srdca práve od štvrtého prsta ľavej ruky. 

Ilustračné foto.
Zdroj: www.sperky-a-diamanty.sk

A ako to s nosením obrúčky vlastne majú páni? 

Muži to majú oveľa jednoduchšie, na rukách totiž nenosia toľko krásnych šperkov ako ženy. Navyše tomu nie je tak dávno, kedy obrúčky nenosili vôbec. Aj dnes je medzi nami mnoho mužov, ktorí prsteň nenosia. Dôvod je jednoduchý. Prstienok im na ruke jednoducho vadí, alebo sa oňho boja. Pre tých, ktorí ho nosia, platí, že aj páni by ho mali nosiť na prstenníku ľavej ruky.