MENU
Menu
zdroj: Arkup.com
a

Štýl VIDEO Loď a dom v jednom: Za päť miliónov dostanete neobyčajný luxus

Je to hausbót? Ale kdeže, veď vie dosiahnuť pomerne slušnú rýchlosť. Lenže vzhľadom pripomína dom a na otvorené more by sa taktiež nemala vydať. Reč je o luxusnej jachte menom Arkup, ktorá za viac než päť miliónov eur ponúka neobyčajný zážitok.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú radi plachtenie či výlety loďou, ale zároveň nechcú opustiť pohodlie domova, je Arkup špeciálne pre vás. Nedá sa povedať, že ide o hausbót, pretože je plnohodnotnou jachtou, aj keď vzhľadom pripomína dom. Poháňajú ju dva motory s celkovým výkonom 272 koní a má obytnú plochu 400 metrov štvorcových. Tie sú rozdelené medzi štyri spálne, obývačku, štyri kúpeľne, platformu na plávanie a jednu vysúvateľnú palubu.

Arkup je unikátna systémom pohonu najrôznejších zariadení na jej palube. Strecha je pokrytá solárnymi panelmi, vďaka ktorým je úplne sebestačná čo sa týka elektriny. Dokáže vyčistiť dažďovú vodu tak, že sa z nej stane pitná, takže je len malá pravdepodobnosť, že nádrž s objemom 15-tisíc litrov niekedy vyschne. Ak máte dostatočné zásoby jedla, dokážete prežiť dosť dlhý čas.

Nie je navrhnutá pre pohyb v búrlivých vodách, ale skôr na plavenie sa popri pobreží. Ak už prídu vyššie vlny, Arkup vie z trupu vysunúť štyri piliere a zaraziť ich do dna v hĺbke až desať metrov.

„Nemôžeme sa rovnať jachtám čo sa týka rýchlosti ani plavby v búrlivejších vodách," uviedol v jednom z rozhovorov spoludizajnér Arkupa Nicolas Derouin. „Na cestu okolo sveta to nestačí, ale na pohyb vo vodách Bahám či Britských panenských ostrovov je to akurát."

Arkup dosahuje maximálnu rýchlosť sedem uzlov a na jedno nabitie prejde približne 40 kilometrov. Operačný rádius sa dá zvýšiť inštaláciou ďalších batérií či záložných generátorov. Na zaoceánske dobrodružstvá teda rozhodne navrhnutá nie je, hoci cena by tomu zodpovedala. Za Arkupa pýtajú okolo 5,5 milióna eur v maximálnej výbave, najlacnejšia verzia stojí približne dva milióny.

„Je to skôr dom, než loď, ale na palube máte vždy ten neomylný pocit, že ste na vode," tvrdí Derouin. „Arkup je priestranný, nikde nemusíte krčiť hlavu a nepociťujete ani žiadne nakláňanie, ktoré by spôsobovalo morskú chorobu. A to sú faktory, ktorými sa môže pochváliť len málo lodí," uzavrel Derouin.