Preplnené lety
Aktuálne letecký priemysel bojuje o prežitie a lietadlá sú plné asi ako víkendové ranné autobusy. Avšak ešte pred pár mesiacmi bola situácia úplne iná. Firmy predávali viac leteniek, ako majú lietadlá sedadiel. Pritom počítali s priemerom neobsadenosti. To znamená, koľko pasažierov sa na objednané lety nedostaví. V praxi to znamenalo, že ste si mohli pokojne kúpiť letenku aj do plného lietadla. Pri problémoch vedeli cestujúcim, ktorým nevadí letieť inokedy, ponúkať kompenzácie.

Piloti si v práci zdriemnu
Dokonca nielen počas oddychového času na zemi. Pospia si priamo počas letu, počas svojej pracovnej doby. Keby to spravil taxikár alebo vodič autobusu, necítili by ste sa príjemne. Dlhé lety sú však pre pilotov nesmierne vyčerpávajúce. Preto cestujú dvaja, pričom by mal mať aspoň jeden vždy oči otvorené. Nejde však o tragédiu, väčšinu času lietadlo aj tak naviguje autopilot. Práca pilota sa prejavuje najmä pri štarte a pristávaní.

Kyslík len na 15 minút
Každý let sa začína spartakiádou nácviku nasadania kyslíkových masiek pri poklese tlaku v kabíne. Prehĺtalo by sa vám však o niečo ťažšie, keby ste vedeli, že v maskách je zásoba kyslíka len na 15 minút. Letecké spoločnosti tvrdia, že to stačí na to, aby pilot zišiel do letovej hladiny, v ktorej už masky nepotrebujete. No realita je taká, že v praxi žiadne lietadlo nepadalo k zemi dlhšie ako 15 minút.

Cestujúci sú vlastne pomocníci
Cestujúci sú pri odlete a prílete súčasťou personálu. Možno ste netušili, prečo vás pilot vyzýva, aby ste si vytiahli rolety na oknách. Dôvodom je, že práve pasažieri sa počas letov stávajú súčasťou dohľadu nad lietadlom. Ich výkriky by upozornili na problémy v okolí, dym na motore, či iné nezvyčajné úkazy. Ak sedíte pri okne, stávate sa vždy tak trochu aj strážcom bezpečnosti.

Dopravná zápcha na oblohe
Dnes je na oblohe pusto, ale pred pár mesiacmi tam ešte bola premávka ako na diaľnici. Ako hustli letecké dráhy, tak sa zbližoval aj priestor medzi lietadlami. Pri rýchlosti niekoľko sto kilometrov za hodinu je dovolená vzdialenosť medzi lietadlami len 152 metrov. To je skutočne tesné.