Herbicídy fungujú, ale...

Burinu a mach medzi dlažobnými kockami a dlaždicami možno podľa Záhradkára potlačiť úspešne pomocou herbicídov. Ale tie nie sú príliš ekologické a nemusia prospievať ani zdraviu ľudí, či domácich miláčikov. Existujú aj zdravšie a ekologickejšie domáce metódy. Tie je možné rýchlo pripraviť pomocou prírodných prípravkov, ktoré sa v kuchyni používajú každý deň. Tak smelo s nimi do záhrady na burinu.

Postrek je účinný, ale má riziká.
Postrek je účinný, ale má riziká.
Zdroj: shutterstock

Soľ a sóda

Veľmi jednoduchý spôsob, ktorý vám pomôže zbaviť sa buriny rastúcej v medzerách medzi dlažobnými doskami, dlažobnými kockami alebo na záhradných chodníkoch, je použitie kuchynskej soli alebo jedlej sódy. Táto metóda je najúčinnejšia na začiatku rastu buriny, alebo u veľmi mladých rastlín, ktoré ešte nemali čas dorásť. Stačí nasypať soľ alebo jedlú sódu na miesta, kde burinu rastie, a počkať niekoľko dní. Najlepšie je tento postup vykonávať za slnečného počasia - účinok bude rýchlejší a burinu ľahšie uschne.

Octový postrek

Veľmi účinným a lacným domácim prostriedkom na ničenie buriny je roztok na báze octu. Ten má na nežiaduce rastliny likvidačný účinok. Hlavne vďaka svojim kyslým vlastnostiam a rýchlo spôsobí odumretie rastlinných buniek. Ako prírodný prostriedok proti burine preto stačí použiť obyčajný potravinársky ocot, ktorý sa obvykle sa predáva v koncentrácii 10% a burinu ním postriekať ručným postrekovačom. Ekologické, lacné, ale naozaj spoľahlivé.

Benzínový krovinorez s kefou má svoje pozitíva.
Benzínový krovinorez s kefou má svoje pozitíva.
Zdroj: shutterstock

Ide to aj mechanicky

Okrem chemickej metódy sa môžete buriny zbaviť aj pomocou klasickej rotačnej kefy na krovinoreze. Ide o veľmi účinnú a spoľahlivú metódu, ale majte na pamäti, že rotačná drôtená kefa vyžaduje patričný výkon. Znamená to, že napríklad bežné akumulátorové krovinorezy sú na tento účel príliš slabé. Kefa by sa mohla zastavovať, čo nie je ani príliš priaznivé pre motor. Benzínový krovinorez je na tento účel oveľa vhodnejší. Každopádne si však vy aj vaše okolie dajte pri použití kotúča pozor na odletujúce kamienky a chráňte si zrak.