Sankthansaften

V Dánsku sa oslavuje letný slnovrat pod týmto menom a spája sa s ním netradičný rituál, počas ktorého sa zakladajú po celej krajine veľkolepé vatry. Celá ceremónia je vlastne obrad, počas ktorého sa podobizeň čarodejnice zvanej „heksedukke“ naplní petardami a podľa legendy, keď čarodejnícka bábika vybuchne, jej sila odletí aj na vrch Brocken v Nemecku, legendárne miesto, kde sa stretávajú čarodejnice z celého sveta. Tradícia vatry pochádza zo stredoveku, keď boli v celej Európe upaľovaní ľudia podozriví z čarodejníctva. Vatry sa zapaľujú okolo 22:00 a zabávači spievajú tradičnú hymnu pri príležitosti najdlhšieho dňa v roku. Ten je v niektorých častiach Dánska naozaj dlhý a obyvateľov čaká štedrá porcia 18 hodín denného svetla.

Tanec slnka

Ide o posvätný rituál bolesti a sebaobetovania, ktorý praktizujú niektoré indiánske kmene. Obrad sa začína v čase splnu najbližšie k letu, keď je slnko na najvyššom bode na oblohe a na zber je pripravená šalvia – symbol liečenia. Témou slnečného tanca je liečenie a obnova sily. Tanečníci vzdávajú vďaku Slnku tým, že obetujú svoje telo novým netradičným piercingom. Tanečníkom sa pod kožu na hrudi alebo na lopatkách vpichávajú drevené paličky. Ide o špajle sú šnúrkami zo surovej kože priviazané k centrálnemu slnečnému stĺpu. Muži tancujú okolo stĺpu celé hodiny a sťahujú sa späť, až kým sa koža neroztrhne. Kmene veria, že bez slnečného tanca Zem stratí svoje vzácne spojenie s vesmírom.

Ivana-Kupala

Je to prastará ukrajinská tradícia prinášajúca nádej a lásku. Pôvodne to bol pohanský rituál plodnosti pomenovaný podľa boha letného slnka Kupala, ale neskôr bol spojený s narodeninami svätého Jána alebo „Ivana.“ Počas rituálu sa ľudia kúpu vo vonkajších vodách, aby si očistili telo aj dušu. V Kupalskú noc nikto nespí, pretože sa hovorí, že čarodejnice a upíri číhajú v tieni, a tak sa zapaľujú vatry, aby ich udržali dosť ďaleko od ľudí. Mladí muži preukazujú svoju statočnosť preskakovaním cez plamene a mladé páry preskakujú vatry spoločne, aby dokázali silu svojho vzťahu.

Chichen Itza

Chichen Itza, Mexiko
Zdroj: Shutterstock

Toto staroveké mayské miesto na polostrove Yucatán v Mexiku je posvätným miestom letného slnovratu. Postavili ho okolo roku 400. Mayovia boli fascinovaní astronómiou a pozorne sledovali striedanie ročných období pri sadení plodín. Hlavná pyramída v Chichen Itza pozostávala z 365 schodov v súlade s dňami v roku a bola navrhnutá ako raný typ kalendára. Upozorňovala Mayov na príchod slnovratov a rovnodenností. Legenda hovorí, že ak tlieskate rukami pri úpätí schodov, ozvena bude napodobňovať zvuk mexického vtáka quetzala – posvätného mayského symbolu.

Midsommar

Vo Švédsku je oslava slnovratu jedna dlhá párty. Festival jedla, pitia a tanca pod holým nebom sa začína cez víkend najbližšie k 21. júnu. Podáva sa nakladaný sleď a zemiaky s kôprom. Sviatok je vo Švédsku časom mágie a povier, pretože folklór hovorí, že ak mladá žena v tichosti natrhá sedem rôznych kvetov, položí ich pod svoj vankúš a bude snívať o svojej budúcej láske, tá sa jej splní.