MENU
Menu
Stamen Karamfilov

Štýl Slepý Bulhar maľuje krásne obrazy, neuveríte, ako to dokáže

Prísť o zrak je určite jedna z najväčších tragédií, aká môže človeka postretnúť. Keď prestal vidieť milovník umenia a talentovaný výtvarník Stamen Karamfilov, zrútil sa mu svet. Napriek tomu dokázal ešte niečo veľkolepejšie, ako namaľovať dychberúci obraz.

Karamfilov prepísal nepriazeň osudu na výhodu a stal sa inšpiráciou pre tisíce ľudí, ktorí so zrakom stratili aj chuť žiť.

Maľovať neprestal
Dnes má Stamen Karamfilov 76 rokov a pred piatimi rokmi prišiel o zrak. Vždy bol talentovaným umelcom, ktorý sa živil umeleckou tvorbou a maľoval aj sakrálne umenie, vrátane ikon a náboženských obrazov. Mnohí ľudia v jeho veku by po takejto tragédii zavesili štetec na klinec. Stamen si však nevedel predstaviť, že prestane maľovať. Aj preto začal premýšľať o samovražde. Uvedomil si však, že očami ešte stále dokáže rozoznať odtiene svetla, či je noc alebo deň. Preto si povedal, že to nevzdá a skúsi maľovať intuitívne. Dnes tvorí obrazy, ktoré vyrážajú dych. Hoci sám ich krásu v plnej nádhere neuvidí.

Maľuje biele na čiernom
V tomto prípade nejde o vtipnú anekdotu z úst politických generátorov náhodných slov, ale o techniku maľovania. Stamen Karamfilov dokáže totiž maľovať len na čierne plátno. Vďaka nasvieteniu čiernej farby má schopnosť rozoznať, kde je farba nanesená a kde nie. Na čiernom podklade vďaka tomu dokáže rozoznať, ako má ťahať tie správne línie po plátne. Tvárou sa snaží čo najbližšie dostať k plátnu, aby rozoznal aspoň náznaky svetlej a tmavej. To mu stačí. Potom nastupujú hmatové senzory.

Vrátil sa k starej technike
Prakticky úplná strata zraku priviedla Stamena k technike maľovania voskom s názvom enkaustika, ktorá bola známa už za čias starovekého Egypta. Dnes zažíva svoj návrat, pretože vďaka nej je možné upravovať obrazy, až kým s nimi autor nie je plne spokojný. Ide o nanášanie špeciálnych farebných voskov na rôznorodé podklady. Používajú sa špeciálne perá a žehličky. „Po nanesení vosku viem rozoznať hmatom línie, viem rozlíšiť, čo je slnko a čo krajina a tak pokračuje, ďalej naprieč obrazom,“ hovorí o intuitívnej kresbe autor. Napriek tomu, že svoje diela na vlastné oči nevidí, všetky ich má v hlave. Ako hovorí, on len prepisuje na plátno to, čo sám vidí vo svojom vnútri.