MENU
Menu

Štýl Skutočný hobit: Muž býva 20 rokov v podzemnej nore

Chudoba dokáže človeka dohnať k zúfalým činom, ale Dan Price už sa s ňou naučil žiť a príliš sa nesťažuje. Žije v americkom štáte Oregon a vyslúžil si prezývku „skutočný hobit". Po vzore malých ľudkov z Tolkienovho Pána prsteňov totiž aj Dan žije pod zemou, a to už vyše 20 rokov.

Skutočný hobit: Muž býva 20 rokov v podzemnej nore
Dan Price býval úspešným fotoreportérom, spomína si však, že žil v neustálom strese. Nemal čas ani na to, aby sa venoval rodine, a pokojne sa mohlo stať, že by ho stres pripravil o zdravie či dokonca o život. V roku 1990 sa však začítal do knihy s názvom Payne Hallow, ktorej autor v nej opísala odmietanie moderného životného štýlu v prospech jednoduchšieho a primitívnejšieho života. Tvrdí, že dielo mu zmenilo život. Kým dovtedy chcel len chodiť do práce a platiť účty, po jeho dočítaní si uvedomil, že chce čosi celkom iné. Dal v práci výpoveď, rodine povedal zbohom a začal žiť sám v domovskom Oregone. Pod zemou.

FOTO: Muž dokumentuje škaredé domy, často je terčom útokov

„Domy a hypotéky sú mi cudzie," uviedol Dan v jednom z rozhovorov. „Prečo by niekto so zdravým rozumom celý život splácal budovu, v ktorej kvôli práci trávi minimum času?"

Najnebezpečnejšie ubytovanie: Dom obklopuje 77 levov

Najprv žil v stane, potom si vlastnoručne zhotovil chatrč a býval v nej niekoľko rokov. Keď sa zrútila, opäť sa premiestnil do stanu, no neskôr si uvedomil, že chce čosi trvácnejšie. A tak si vyhĺbil noru, z ktorej má výhľad na nádhernú lesnú lúku. V úbočí kopca žije už vyše 20 rokov. Miniatúrnu dieru sa mu podarilo dokonale zútulniť a má v nej všetko, čo potrebuje. Vankúš, varič, knihy, fotografie, to všetko mu robí spoločnosť. S vykurovaním si nerobí ťažkú hlavu, život pod zemou je výhodný vďaka tomu, že je tu konštantná teplota. Len vtedy, keď je naozaj tuhá zima, zakúri si. V lete zasa nepotrebuje klimatizáciu. V prepočte tak žije v rámci rozpočtu, ktorý si sám stanovil: päťtisíc dolárov na rok.

IT-čkár nechcel platiť firme, postavil si dom sám. Podľa YouTube

Našincovi sa to môže zdať veľa, v USA však ide o dosť nízku sumu. Mnohí ľudia toľko zaplatia len za nájomné. Danove náklady na život pod zemou však predstavujú len 100 dolárov. Vďaka tomu si môže dovoliť dokonca aj telefónny paušál, pripojenie na internet či prevádzkovanie naftového generátora elektriny.

Jeho životný štýl už inšpiroval mnohých ľudí, ktorí sa chcú odstrihnúť od modernej spoločnosti. Vedeli by ste si predstaviť bývanie v takýchto podmienkach? Dajte nám vedieť v komentároch.

DISKUSIA
19.10. 2019 20:00
Diskusia