MENU
Menu

Štýl Školské testovanie zastaví celý národ, študenti kvôli nemu páchajú samovraždy

V novembri sa život asi pol milióna juhokórejských žiakov točí len okolo školy. Koná sa totiž skúška, ktorá rozhodne o ich celoživotnom osude. Má skratku CSAT (College Scholastic Ability Test, teda Test schopností pre vysoké školy), v Kórei sa mu však hovorí Suneung. V čase jeho konania sa celá krajina na pár hodín zastaví.

Školské testovanie zastaví celý národ, študenti kvôli nemu páchajú samovraždy
Skúša sa z kórejčiny, angličtiny, matematiky, náuky o spoločnosti, histórie a technických vied. Osemhodinové testovanie prezradí o žiakovi všetko. Žiadna skúška nie je v živote kórejského študenta dôležitejšia. Úspech či neúspech na Suneungu určí, či pôjdu na univerzitu, alebo sa po maturite zaradia medzi pracujúcich. Hodnotenie z jedinej skúšky človeku určí, aký bude mať plat, v akej štvrti bude bývať a z akej spoločenskej vrstvy bude mať partnera.

FOTO: Najkrajšie univerzity sveta: Radosť chodiť do školy

Suneung je takou dôležitou skúškou, že úrady sa snažia študentom deň jej konania čo najviac uľahčiť. Pracovná doba vtedy začína o hodinu neskôr. To aby pracujúci ľudia nevytvorili dochádzaním dopravnú špičku a študenti stihli prísť do skúšobných centier včas. Občas ich sprevádzajú policajti. Obchody, banky a dokonca aj obchody na burze sa otvárajú neskôr.

Hlúpneme? Deti už nepoznajú ručičkové hodiny a nevedia písať

Prílety a odlety lietadiel sú počas posluchovej časti testovania zakázané pre prípad, že by niektorá zo škôl bola blízko letiska. Nič nesmie spôsobiť, že by študenti nepočuli dôležitú časť nahrávky.

Keď študenti, ktorých čaká testovanie, prichádzajú do školy, vítajú ich davy ľudí. Zväčša ide o mladších spolužiakov, ktorí im núkajú čokoládu a talizmany. Nervózni rodičia zasa plnia kostoly a chrámy, kde sa modlia za úspech detí.

Stres a tlak na študentov je ohromný. Väčšina testovaných vykazuje horšie výsledky na samotnej skúške než počas prípravných testov práve kvôli narušenej psychike. Výnimočné nie sú ani samovraždy.

Rekordér vo vzdelaní: koľko má vysokoškolských titulov?

V krajine je len zopár špičkových univerzít, kam sa chcú dostať všetci lepší žiaci. Konkurencia je obrovská a medzi študentami koluje žart, že rovnako pravdepodobný ako prijatie na dobrú školu je aj zásah bleskom.

Nadaní študenti, ktorí sa chcú poistiť, mávajú po vyučovaní doplnkové hodiny. Tie trvajú od 18. do 22. hodiny. Zákon nariaďuje, aby sa vtedy triedy zatvorili, v mnohých sa to však ignoruje. Žiaci sa učia aj do druhej ráno. No a samozrejme aj počas víkendov.

Stredoškolský systém v Južnej Kórei sa považuje za jeden z najlepších na svete. Otázkou je, či schopnosti študentov po maturite stoja roky strávené nad knihami, počas ktorých prakticky nemajú svoj vlastný život.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
1.12. 2018 18:00
Diskusia