K podváhe môže prispieť veľa rôznych faktorov ako napríklad genetika, užívanie určitých liekov, nesprávne stravovanie alebo zotavenie sa z vážnej choroby. Nie je však vhodné kilá doháňať nekvalitnou či sladkou stravou. Radšej si vyberte vyvážené zloženie ovocia, zeleniny, bielkovín a obilnín.

Viac kalórií
Ak chcete pribrať, treba zjesť viac kalórií, ako vaše telo počas dňa spáli. Presné čísla sa líšia od človeka k človeku, ale vo všeobecnosti je prírastok hmotnosti na úrovni pol kila za týždeň bezpečný. Na to zväčša treba pridať približne 500 kalórií za deň, čo sa počas siedmich dá spraviť zdravo i chutne.

Energeticky výdatné jedlá
Jesť viac kalórií bez toho, aby ste sa cítili prehnane plní, sa dá energeticky výdatnými potravinami. Patria medzi ne avokádo (240 kalórií), orechy ako mandle (180 kalórií v jednej hrsti), sušené ovocie ako marhule (90 kalórií v 5 kusoch), hrozienka (120 kalórií v jednej hrsti) banány (112 kalórií) či olivový olej (120 kalórií v jednej polievkovej lyžici).

Kalórie aj pite
Nápoje ako smoothies alebo bielkovinové koktaily môžu takisto pomôcť. Skúste napríklad smoothie s chia semiačkami, ovocím, jogurtom a plnotučným mliekom; 100% ovocnú šťavu, ktorá má viac kalórií ako celé ovocie; nesladený proteínový prášok, ktorý je možné pridať do nápojov, ovsených vločiek alebo jogurtu. Sú to sýte a výdatné nápoje.

Omáčky a polevy
To, čo sa pri diéte zakazuje, je v prípade priberania nápomocné. Pridajte teda k jedlám omáčky a zálievky, ktoré zvyšujú príjem kalórií. Omáčka zo strúhaného syra a smotany, arašidové maslo, olivový olej či zálievka do šalátu so slnečnicovými semienkami sú len niekoľkými nápadmi.

Príjem bielkovín
Svaly sú tvorené z bielkovín, takže konzumácia väčšieho množstva bielkovín, aby tieto kalórie navyše smerovali k vytváraniu svalov a nie tuku. Odborníci radia, že 0,5 až 0,8 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti pomáha pri zvyšovaní hmotnosti. Skúste lososa, vajcia, fazuľu či orechy. Samozrejme, všetko s mierou.

Dvíhajte činky
Silový tréning je jedným z krokov, ktoré pomáhajú budovať svalovú hmotu. Mali by ste cvičiť tri až štyri dni v týždni - ideálne je dvíhanie činiek a nie intenzívne kardio ako beh, nakoľko to kalórie spaľuje. Ak kardio, tak pomalšie, ako je chôdza.