Nie Sean, ale Thomas
Tušili ste, že meno Sean je jeho prostredným? Prvé krstné meno populárneho herca je Thomas.

Vyrastal prosto
Narodil sa do bežnej rodiny v škótskom Edinburghu. Kariéru si tak vybudoval úplne sám a jeho prvou prácou bolo roznášanie mlieka v uliciach rodného mesta.

Nedokončil školu
Zo školy odišiel ako 13-ročný a o dva roky nato narukoval k námorníckemu vojsku. Po opustení armády sa pretĺkal rôznymi prácami, pričom tá najzvláštnejšia bolo pózovanie bez oblečenia umelcom.

Mohol byť futbalistom
Vďaka dobrej kondícii hral polo-profesionálne futbal a dostal ponuku na zmluvu do Manchestru United. Vtedajšieho manažéra však odmietol, nakoľko už mal 23 a vedel, že kariéra futbalistu končí tesne po tridsiatke. Rozhodol sa preto pre herectvo.

Začiatky herectva
V 50-tych rokoch pracoval Connery v zákulisí divadla a tam sa aj uchádzal o rolu v pripravovanom muzikáli. Dostal ju, mal jednu z hlavných úloh a jeho výkon mu prihral ďalšie. Postupne sa objavoval na doskách divadiel, v menších filmoch a spriatelil sa s Michaelom Cainom, dnes rovnako úspešným hercom.

James Bond
V roku 1962 prišla ponuka na tajného agenta Jamesa Bonda. Hoci Connery spočiatku váhal, nakoľko sa nechcel upísať sérii filmov, zavážilo to, že ak bude mať film úspech, stane sa konečne úspešným aj on. Vyšlo to a na postave agenta 007 mu vyrástla úspešná kariéra.

Takmer úlohu nedostal
Postava Jamesa Bonda, ktorú stvárnil sedemkrát, mu takmer ušla. Tvorca románov o agentovi sa totiž vyjadril, že si nie je istý, či je Sean Connery správna voľba. Opísal ho viacerými negatívami, ktoré mu k fiktívnej postave nesedia, no stačil prvý film Dr. No a Ian Fleming svoje vyjadrenia stiahol.

Oceňované postavy
Od stvárnenia Jamesa Bonda sa ponuky už len hrnuli a Seana Conneryho si môžeme pamätať i z filmov Meno ruže, Nepodplatiteľní, kde bol Jimom Maloneom či z obľúbeného Indiana Jonesa, kde stvárnil otca hlavného hrdinu. Filmoví fajnšmekri určite nezabúdajú ani na Hon na ponorku, Robina Hooda, Šamana či Skalu.

Kariéra ovenčená cenami
Sean Connery má 90 rokov a už dlhšie netočí, no stále je považovaný za jedného z najlepších hercov nielen svojej doby, ale dokonca storočia. Aj väčšina jeho cien je za prínos či medzníky v kariére, nie za individuálne herectvo, hoci netreba zabúdať, že za spomínaného Jima Maloneho dostal Oscara i Zlatý glóbus.

Sexepíl až za hrob
Okrem umného herectva sa najpopulárnejší James Bond môže chváliť i sexi vzhľadom. Aj vo vysokom veku dokázal vyhrať anketu najpríťažlivejšieho muža storočia a nechať za sebou mnohé iné a najmä mladšie sexidoly. Ženy mu väčšina života padali k nohám, no ku cti mu pridáva, že bol ženatý len dva razy a s druhou ženou je doteraz.