MENU
Menu

Štýl Samurajovia proti mníchom: bizarné bitky, ktoré sa naozaj stali

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kto by vyhral v boji Vikingov s Indiánmi či vojnových slonov a delostrelectva? Asi nie, ale napriek tomu vám dáme odpoveď. Podobne bizarné bitky sa totiž naozaj odohrali.

Samurajovia proti mníchom: bizarné bitky, ktoré sa naozaj stali
Samurajovia verzus conquistadori
V roku 1582 skupina španielskych conquistadorov obchodovala v oblasti Filipín. Stretli sa však s japonskými roninmi, samurajmi bez pánov, ktorí na lodiach prepadávali dediny a drancovali vidiek. Ich lode sa stretli. 40 Španielov zahákovalo nepriateľské plavidlo a vrhlo sa na jeho palubu, kde už čakali pripravení japonskí bojovníci.

Roninovia boli vyzbrojení katanami a kryli ich japonskí piráti s mušketami. Španielov rovnako kryli strelci, ako zbrane na boj zblízka však používali piky. Výsledok? Samurajovia nemali šancu. Brnenie conquistadorov katanami nedokázali preraziť, španielske strelné zbrane boli zasa spoľahlivejšie, než tie japonské.

Slony verzus artiléria
V roku 1825 boli velitelia barmskej armády zúfalí. Vojská britského impéria sa blížili a s nimi aj delostrelectvo, na ktoré nemali odpoveď. Nájsť sa ju pokúsili v slonoch.

Barmský veliteľ Maha Bandula práve odrazil útok Britov na svoju základňu v Danubyu, keď sa mu naskytla jedinečná príležitosť zvrátiť priebeh vojny. Rozhodol sa pre protiútok. Viedol doň nielen pechotu a kavalériu, ale aj 17 bojových slonov. V staroveku by išlo o nezastaviteľnú silu, písalo sa však už 19. storočie.

Slony sa nedostali ani k prvej britskej línii. Delostrelecká paľba ich buď zabíjala, alebo rozháňala tak, že spôsobovali chaos vo vlastných radoch. Nasledoval ďalší protiútok, tentoraz zo strany Britov. Bandula a jeho muži museli základňu opustiť.

Šaolinskí mnísi verzus piráti

V roku 1550 sa banda portugalských, čínskych a japonských pirátov vyzbrojených európskymi zbraňami rozhodla plieniť okolie šaolinského chrámu. Ich rabovanie však neostalo bez odozvy

Mnísi reagovali na výzvu čínskeho cisára a postavili sa proti pirátom. Majstri bojových umení bojovali palicami proti strelným zbraniam a dokonca aj ľahkým delám. Vyhrali tri z celkových štyroch bitiek, najvýznamnejšou z nich bola bitka pri Wengjiangagu. 120 mníchov stálo proti rovnakému počtu nepriateľov, pričom zahynuli len štyria z nich.

Vikingovia proti Indiánom

Keď Vikingovia v 10. storočí prvýkrát pristáli s loďami na pobrežiach Nového sveta, stretli sa s domorodými kmeňmi. Nezhody medzi nimi zakrátko vyvrcholili v krvavom konflikte.

Thorvald, syn Erika Červeného, sa v dnešnom Newfoundlande stretol pravdepodobne s Inuitmi. Pri vyjednávaní zajal a zabil ôsmich domorodcov, ktorí Thorvalda a jeho spolubojovníkov začali považovať za nezmieriteľných nepriateľov a boli rozhodnutí ich zo svojho územia vyhnať.

V bitke jedného proti jednému by Inuit nemal šancu, Vikingovia boli dobre vyzbrojení a vycvičení bojovníci, na strane domorodcov však bola početná prevaha a ľstivosť. Malá skupina Inuitov sa na člne priblížila až k táboru Európanov a zasypala ho salvou šípov, pričom jeden presne zasiahol Thorvalda a usmrtil ho. Bez veliteľa boli Vikingovia akoby stratení a museli pri väčšom útoku ujsť nielen z tábora, ale aj z Nového sveta.

Mnísi verzus samurajovia
V roku 1180 japonský princ Mochihito zlyhal pri pokuse uchvátiť trón a ukryl sa v budhistickom chráme. Úlohou získať jeho hlavu bola poverená armáda samurajov, pričom obranu chrámu tvorili len mnísi. Na rozdiel od šaolinov však nemali len palice, ale aj luky, meče a dýky. Samurajov však zvýhodňovalo brnenie.

Mníchom sa podarilo profesionálnych bojovníkov zastaviť. Legendy sa miešajú s faktami a kolujú historky o tom, že jeden z mníchov presekol vo vzduchu letiaci šíp a ďalší zabil 26 samurajov.

Isté však je, že opojenie z víťazstva netrvalo dlho. Prvý útok mnísi odrazili, samurajovia sa však k chrámu vrátili v počte desaťtisíc mužov. Drvivý útok si vyžiadal nielen životy obrancov, ale aj samotného princa Mochihita. Chrám potom vypálili a zrovnali so zemou.

DISKUSIA
18.5. 2017 12:00
Diskusia