Popoluška: Rhodopis

Popoluška, ktorá pracovala ako slúžka u macochy a nevlastných sestier, sa nakoniec dočkala odmeny. Zamilovala sa do vysnívaného princa a prežila s ním šťastný život. Táto rozprávková postava zrejme mala inšpiráciu v príbehu o Rhodopis, gréckej otrokyni, ktorá sa vydala za egyptského kráľa. Príbeh prvýkrát zaznamenal grécky historik Strabón koncom 1. storočia pred Kristom a ide o najskorší známy variant Popolušky. Kráľ Menkaure rád trávil voľné chvíle pri rieke Níl a díval sa na jej hladinu. Zrazu veľký orol, ktorý letel nad ním, vypustil zo zobáka niečo malé, čo padlo kráľovi do lona. Išlo o malinký sandál. Panovník sa prebudil z driemot, skúmavo si prezeral sandál a v duchu sa čudoval, aké to musí byť čarovné stvorenie, keď má takú malú nôžku. A tak rozkázal sluhom, aby sa okamžite vybrali po prúde rieky hľadať tú, ktorej sandál patrí...

Snehulienka: Margaretha von Waldecková

Snehulienka a sedem trpaslíkov je fenomenálna Disney rozprávková adaptácia príbehu bratov Grimmovcov. Dnes už vieme, že bratia sa pri jej písaní iba inšpirovali iným príbehom. Kráskou z pôvodného príbehu bola Margaretha von Waldecková, nemecká grófka narodená v roku 1533. Bola druhou dcérou Filipa IV., grófa z Waldecku. Margaret bola neobyčajne krásna, mala rubínovo červené pery a svetlú pleť ako Snehulienka, ale blond vlasy. Rovnako ako Snehulienka, aj ona prišla v mladom veku o matku a otec sa druhýkrát oženil s Katharinou von Hatzfeldovou, márnivou kráľovnou, ktorá sa na seba rada pozerala do zrkadla. Ako zlá macocha v rozprávke, aj Katharina nenávidela svoju „dcéru“. Zariadila, aby ju otec poslal do Bruselu, kde sa do nej zamiloval princ Filip II. Jeho rodičia však boli proti ich vzťahu a Margaretha napokon vo veku 21 rokov zomrela. Kronikári naznačujú, že ju niekto otrávil, pravdepodobne otráveným jablkom. Dokonca aj siedmi trpaslíci majú oporu v realite. Margarethin otec vlastnil medené bane, v ktorých pracovali najmä deti. Zrejme boli zrejme predobrazom trpaslíkov, ktorí sa v rozprávke ujali Snehulienky a pomohli jej.

Moana/Vaiana: Victoria Kawēkiu Kaʻiulani Lunalilo Kalaninuiahilapalapa Cleghorn

Moana/Vaiana je ďalšou slávnou Disney „princeznou“, hoci nenosí dlhé šaty, zlaté šperky ani topánky. Namiesto toho je hrdá na to, že reprezentuje svoj polynézsky kmeň. S najväčšou pravdepodobnosťou našla svoju predlohu v princeznej Ka'iulani, ktorá bola dcérou Miriam Likelikeovej a poslednou dedičkou trónu Havaja ako neter kráľa Kalākaua a kráľovnej Liliʻuokalani. Obe boli odvážne a vždy bojovali za spravodlivosť a pravdu. Ešte predtým, ako princezná Ka'iulani dovŕšila 18 rokov, musela za krajinu prevziať zodpovednosť, pretože nepriatelia zničili havajské kráľovstvo. Princeznú národ miloval, čo autori rozprávky pretavili do postavy Moany/Vaianym čo viedlo divákov k presvedčeniu, že film sa inšpiroval bývalou havajskou princeznou.

Jazmína: Badroulbadour

Vedeli ste, že princezná Jazmína, láska Aladinovho života, mala svoju predlohu v princeznej Badroulbadour? Bola jeho manželkou v dvoch historických príbehoch: Tisíc a jedna noc a Príbeh o Aladinovi alebo Podivuhodná lampa. S Badroulbadour sa Aladin oženil v druhom príbehu. V rozprávke však jej meno zmenili na Jazmína, pretože Disney usúdil, že toto meno sa deťom ľahšie vyslovuje! Zároveň v pôvodnom príbehu bola Badroulbadour princezná z Ďalekého východu, vo filmovej verzii sa Jazmína zmenila na arabskú princeznú.

Dlhovláska: Svätá Barbora

Dlhovláska je ďalší majstrovský príbeh od bratov Grimmovcov. Ak ste rozprávku videli, určite vám pripomenula nespočetné množstvo podobne ladených príbehov, kde hlavná postava skončila vo veži bez dverí a kontaktu so zvyškom sveta. Predlohou postavy pre tento typ rozprávky je legenda o svätej Barbore z 3. storočia. Barbora bola z bohatej rodiny, ktorú chcel otec dobre vydať a poistiť si tak spoločenské postavenie. Keďže bol pohan, rozhodol sa dcéru uchrániť pred vplyvom kresťanstva. Barbora však inklinovala k viere a čistote a otcov plán odmietla. A preto ju zavrel do veže a vchod nechal zamurovať. Barbore sa napriek tomu podarilo utiecť a nechala sa pokrstiť. To otca nahnevalo, nechal dcéru mučiť a nakoniec jej sám sťal hlavu. Dodnes je svätá Barbora patrónkou architektov, požiarnikov, ochrankyňou dievčat a zobrazujú ju s palmou a vežou v pozadí.

Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 9. decembra 2022.