MENU
Menu

Štýl Rozprávka, ktorá sa naozaj stala. Kráska a zviera má reálne základy

Rozprávku Kráska a zviera pozná asi každý. Autorkou jej modernej verzie, podľa ktorej bol v roku 1991 natočený aj známy animovaný film, je Francúzka Suzanne Barbot de Villeneuvová. Tá príbeh vymyslela ešte v roku 1740 a je možné, že nevznikol len vďaka jej predstavivosti. Aj rozprávka totiž môže mať reálne základy a isté je, že kráska sa skutočne môže oženiť so škaredým mužom, ktorý je chlpatejší, než býva zvykom.

Petrus Gonsalvus, by anonymous
Petrus Gonsalvus, by anonymous
Zdroj: Anonymous
Petrus Gonsalvus sa narodil okolo roku 1537 na Kanárskych ostrovoch. Bol otrokom, ale nie obyčajným. Trpel totiž hypertrichózou známejšou ako „vlkolačí syndróm". Celé telo mu pokrývali husté chlpy a už v mladosti si vyslúžil prezývku „Divý muž".

Strhané a nešťastné. Také sú rozprávkové princezné naozaj

Mal iba desať rokov, keď ho darom dostal francúzsky kráľ Henrich II. Na panovníkovom dvore ostal Petrus celých 40 rokov a ochrannú ruku nad ním držal samotný Henrich a jeho manželka Katarína Medicejská. Tí chlapca nezavreli do klietky, ale naopak mu otvorili dvere do sveta. Bývalý otrok dostal klasické vzdelanie, učil sa rôzne predmety od latinčiny až po vojenskú taktiku. Napokon sa stal vzdelanejším než väčšina príslušníkov francúzskej aristokracie.

Rozprávka, ktorá sa naozaj stala. Kráska a zviera má reálne základy
Petrus s manželkou Katarínou
Na panovníkovom dvore sa aj zamiloval. Očarila ho žena menom Katarína, s ktorou neskôr splodil mnoho detí.

VIDEO: Brutálne scény, ktoré sa Disney bál ukázať

V roku 1589 však vo Francúzsku došlo k prevratu a Gonsalvovci sa zrazu ocitli bez dobrodinca, ktorý by ich chránil. Našťastie však padli do oka vojvodovi z Parmy. Ten poslal Petra, jeho manželku, syna i štyri dcéry k manželke do rodného mesta. On sám však do Talianska nedorazil, zomrel ešte predtým, než sa stihol pripojiť k sprievodu Gonsalvovcov. Tí však šťastne dorazili do Parmy, kde sa ich ujala vojvodova manželka.

Rozprávka, ktorá sa naozaj stala. Kráska a zviera má reálne základy
Antoinetta Gonsalvová na maľbe Lavinie Fontany
Petrus mal napokon až sedem detí, z ktorých štyri trpeli hypertrichózou. Jedným z nich bola aj Antoinetta, ktorá očarila lekára a vedca Ulissa Aldrovandiho. Ten ju ešte v rannom veku zvečnil vo svojej knihe o deformáciách ľudského tela. Antoinettu namaľovala aj talianska maliarka Lavinia Fontana. V podstate všetci Gonsalvovci s hypertrichózou sa tešili mimoriadnej pozornosti umelcov, panovníkov, šľachticov i bežných ľudí.

Náhoda? Sexuálne odkazy v kreslených rozprávkach!

Petrus s rodinou sa po rokoch strávených v Parme napokon definitívne usadili na vidieku, kde ich stopy z dejín pomaly vymizli. Po Gonsalvovcoch ostali len portréty a rozprávka, ktorá fascinuje deti a dospelých až dodnes.

DISKUSIA
6.9. 2018 12:00
Diskusia