MENU
Menu
Tyson steele

Štýl Prežil 23 dní v divočine, požiar ho pripravil o chatu aj milovaného psa

Požiar mu spálil chatu, zabil psa a nechal ho napospas mrazivým teplotám. Tyson Steele napriek tomu prežil 23 dní v aljašskej divočine. Zachránil ho až policajný vrtuľník.

30-ročný Tyson Steele pochádza z Utahu a na Aljašku si chodil oddýchnuť. Bez mobilného signálu trávil týždne osamote len so svojím labradorom, do najbližšieho mestečka to mal 32 kilometrov. Z času na čas sa však ozval rodine a známym a oznámil, že je v poriadku. Až keď sa neozval vyše 20 dní, začali sa o Tysona jeho blízki obávať a zalarmovali políciu.

Steele kúpil nehnuteľnosť od veterána z vietnamskej vojny ešte v roku 2019 a na Aljaške žil od septembra. Od civilizácie ho delil náročný pochod hustými lesmi, musel niekoľkokrát prekonať divoké rieky a dávať si pozor na medvede.

Potom, ako ho policajti zachránili, im rozpovedal svoj napínavý príbeh. Na začiatku bola podľa neho hlúpa chyba. Keď chcel totiž podkúriť v kachliach, použil na zapálenie ohňa kartón. Žeravý kus kartónu vyletel komínom, pristál na streche a  rozpútal ničivý požiar.

Trvalo však pár hodín, kým plamene zachvátili celú strechu. Tyson si išiel ľahnúť a zobudilo ho až kvapkanie topiaceho sa plastu, ktorý bol na streche. Muž vybehol z chaty len v topánkach bez ponožiek, spodkoch a vlnenom svetri. Keď si uvedomil, čo sa deje, začal chvatne vyhadzovať veci z budovy, vedel totiž, že v mraze v takom ľahkom odeve neprežije.

Oheň sa rýchlo šíril a zachvátil aj nádrž na propán a kuchynské oleje. Požiar bol neuhasiteľný, Tyson naň márne hádzal sneh. Jeho pes Phil sa z chaty nedostal.

Ráno sa Tyson spamätal zo šoku a začal z trosiek zachraňovať, čo sa dalo. Našiel 60 konzerv s jedlom a stanovil si, že denne môže zjesť dve. Mal teda zásoby na 30 dní a povedal si, že ak do 25 dní nepríde pomoc, vezme zvyšné konzervy a pokúsi sa dostať do najbližšieho mestečka. V kôlni, ktorá bola našťastie ďalej od chaty, našiel niekoľko starých kombinéz, ktoré mu pomohli udržať sa v teple. Mal tiež spacák a v diere, ktorú si vyhĺbil do snehu, bolo v porovnaní s vonkajškom pomerne teplo.

Po pár dňoch si postavil primitívny prístrešok, v ktorom si už mohol aj zakúriť. Do snehu vyryl nápis S.O.S., ktorý pomohol polícii v pátraní. Muži zákona zverejnili aj video, ktoré ukazuje moment, keď z vrtuľníka zbadali mávajúceho Tysona. Ten v kritickej situácii zachoval chladnú hlavu a podarilo sa mu prežiť vďaka tomu, že nespanikáril.