MENU
Menu

Štýl Prečo majú ženy gombíky na opačnej strane ako muži?

Všimli ste si niekedy, že ženské oblečenie má gombíkovú líniu na opačnej strane? Mužské oblečenie má gombíky po pravej ruke, zatiaľ čo ženy ich majú vľavo. Tento malý rozdiel medzi pohlaviami dodržiavajú takmer všetci výrobcovia odevov. Čo je za tým? Po možné vysvetlenia sme sa vybrali do histórie.

Prečo majú ženy gombíky na opačnej strane ako muži?
Jedno z možných vysvetlení je, že je to kvôli praktickosti pre matky. Mnohé ženy držia deti v ľavej ruke, zatiaľ čo pravú ruku si nechávajú voľnú na iné aktivity (keďže väčšina populácie sú praváci). Vďaka gombíkom na ľavej strane môžu jednoduchšie kojiť, kým držia dieťa v ľavej ruke.

Iný kraj, iný mrav: Ako vyzerá randenie vo svete?

Ďalšia z teórii o ženských gombíkoch je spojená s jazdou na koni. Keďže ženy jazdili na dámskom sedle, gombíkové línie na ľavej strane bránili, aby im pod oblečenie nefúkal príliš silný vietor.

Tretie možné vysvetlenie je, že počas industrializácie sa ustanovili základné štandardy pre odevy. Páni sa obliekali sami, zatiaľ čo bohaté ženy mali služobníctvo, ktoré im pomáhalo obliecť sa do šiat. Gombíky na dámskych odevoch preto boli umiestnené na ľavú stranu, aby ich slúžky, ktoré boli poväčšine praváčky, vedeli čo najrýchlejšie pozapínať.

FOTO: Ľudstvo nezadržateľne upadá: Máme dôkazy

Tieto staré štandardy sa od priemyselnej revolúcie nezmenili a ženy majú naďalej gombíkovú líniu vľavo, aj keď služobníctvo im už sotva pomáha obliekať sa. Výhodné je to však napríklad pri milostných radovánkach, vďaka gombíkom vľavo si svoju nežnú polovičku vyzlečiete rýchlejšie.

DISKUSIA
22.6. 2018 0:00
Diskusia