MENU
Menu

Štýl Posledný dom na ostrove mal zvláštne čaro, jeho osud bol smutný

Ak by ste ho chceli vidieť naživo, máte smolu. Rastúca hladina oceánov ho už pred pár rokmi zničila. Reč je o poslednom dome, ktorý do roku 2010 stál na Hollandovom ostrove v americkom Marylande. Mal nezameniteľné čaro, ktoré dnes dýcha už iba z fotografií.

Posledný dom na ostrove mal zvláštne čaro, jeho osud bol smutný

Hollandov ostrov v zálive Chesapeake mal kedysi dĺžku osem kilometrov a v najširšom mieste meral 700 metrov. Obývali ho najmä rybári, ktorým sa v okolitých vodách mimoriadne darilo. Desaťročia pozvoľného stúpania morskej hladiny však odhryzli z pevniny obrovský kus a dnes je nad vodou len úbohý zvyšok kedysi rozľahlého ostrova.

Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Posledný dom na ostrove dlho statočne odolával prírodným živlom. Hollandov ostrov pomenovali ešte v 17. storočí podľa Daniella Hollanda, jeho prvého vlastníka. V polovici 19. storočia tu už bývalo viacero rybárskych rodín a pred prvou svetovou vojnou sa počet obyvateľov vyšplhal až na 360.

Čínsky múr po rokoch vydáva svoje tajomstvá. Čo ste o ňom nevedeli?

Išlo o jeden z najväčších obývaných ostrovov v zálive Chesapeake, stálo tu 70 domov, niekoľko obchodov, pošta, škola s dvomi triedami a dvomi učiteľmi, kostol i komunitné centrum. Hollandov ostrov mal dokonca vlastný baseballový tím a lekára. Komunita bola sebestačná, živila sa najmä predajom ustríc, rýb a krabov. Flotilu ostrova tvorilo až 41 menších lodí, desať škunerov a 36 ďalších plavidiel, pričom niektoré z nich postavili priamo na ostrove.

V roku 1920 však už eróziu pevniny začali pozorovať aj tí ostrovania, ktorí si ju roky odmietali pripustiť. Podobne ako iné ostrovy v zálive Chesapeake, aj ten Hollandov tvorila najmä hlina a sľuda a nie pevná skala. Bol tak náchylný erózii, ktorá ho postupne doslova zožrala.

FOTO: Najlepšie fotky z road tripov: Donútia vás vyraziť na cestu

Ostrovania sa skúšali prírode brániť, no márne. Z pevniny dovážali kamene a potápali ich, v snahe spomaliť eróziu dokonca potápali aj lode. Nemali však dnešné moderné technológie a museli ostrov postupne opúšťať. Mnohí si domy rozobrali a postavili ich na iných miestach včas. Búrka, ktorá zasiahla záliv v auguste 1918, totiž zničila kostol a niekoľko domov a posúrila ostrovanov, aby odchádzali rýchlejšie.

Jeden dom za druhým mizli pod vodnou hladinou, až kým neostal posledný. V roku 1995 ho za 70-tisíc dolárov kúpil Stephen White, metodistický kazateľ a bývalý rybár, ktorý vyrástol na Hollandovom ostrove a snažil sa zachovať aspoň tento jeden dom. V priebehu nasledujúcich 15 rokov investoval do konzervácie stavby ďalších 150-tisíc dolárov, no zbytočne.

V polovici októbra 2010 stavba napokon povolila a definitívne sa zrútila. V nasledujúcich dňoch vlny doďaleka odniesli trosky domu a Hollandov ostrov takmer úplne zaplavili.

Autor: Noel
Foto: Wikimedia/baldeaglebluff

DISKUSIA
2.9. 2019 0:00
Diskusia