MENU
Menu

Štýl Ponožka zo starovekého Egypta: Pozrite sa na módu spred 1700 rokov

Určite dobre poznáte trápenie so stratenými ponožkami, ktoré nájdete, keď to najmenej čakáte. Táto ponožka však čakala viac, než tisícročie, než ju niekto nájde a bude jej venovať pozornosť. Pochádza zo starovekého Egypta a vyrobená bola približne v roku 300 nášho letopočtu.

Ponožka zo starovekého Egypta: Pozrite sa na módu spred 1700 rokov
Farebnú ponožku našli začiatkom 20. storočia na skládke odpadu v egyptskom meste Antinooupolis. Predpokladá sa, že ide o detskú ponožku na ľavú nohu. Má rozdelenie prstov typické pre Egyptské sandále, kde je palec oddelený od zvyšných štyroch prstov.

Trvalo viac, než sto rokov, než sa archeológovia pustili do skúmania, bez toho, aby ponožku poškodili. V súčasnosti je ponožka v rukách výskumníkov Britského múzea v Londýne. Tento exemplár umožňuje archeológom skúmať tajomstvá výroby odevov v starovekom Egypte.

FOTO: Hotely, v ktorých straší: Spali by ste v nich?

Aby artefakt nepoškodili, neinvazívnou metódou zisťovali, ako vedeli ľudia už v starom Egypte farbiť látky. Odhalili, že aj keď je na ponožke viacero farieb, starí Egypťania použili iba tri farbivá - červené, modré a žlté. Fascinuje ich zistenie, že už v staroveku dokázali miešať farby a vytvárať rôzne odtiene.

Zaujímavé, ako jedna malá (a poriadne stará) ponožka dokáže rozprúdiť nadšenie vedcov, čo poviete?

DISKUSIA
24.10. 2018 17:00
Diskusia