MENU
Menu

Štýl Pikantná história: Ako nacisti ovplyvnili svet módy

Hákový kríž bol v istom období histórie veľmi trendy módnym doplnkom. Nie je to však jediná vec, ktorá ovplyvnila dejiny svetovej módy. Tretia ríša totiž nemala len ekonomické a vojenské záujmy, ale veľmi aktívna bola aj v módnej oblasti.

Pikantná história: Ako nacisti ovplyvnili svet módy
Nacizmus bol štýlový
To sa nedá poprieť. Uniformy, dokonale ušité saká, manžetové gombíky, prívesky, odznaky so symbolikou orla, to neboli len poznávacie znaky jednej strany. Boli súčasťou propagandy a nacistického lesku. Na pozadí stál majster propagandy Joseph Goebbels, ktorý mal stovky oblekov, údajne preto, aby nemusel v jednom chodiť dvakrát. Potrpel si na štýl a úpravu uniforiem aj čelných predstaviteľov štátu. Módny diktát v jeho podaní platil pre všetkých. On bol aj tým, kto často určil, s kým budú nacisti v oblasti módy spolupracovať. A spolupracovali s tými najlepšími, alebo najlepších vytvorili.

Vedci, ktorí pomáhali budovať nacistickú vojnovú mašinériu

Coco Chanel nebola len návrhárkou
Keď sa Hitlerova armáda dostala do Francúzska, Coco Chanel už nebola neznámou, ale nemala zvuk, ako dnes. No práve ju si nacisti vyhliadli ako budúcu hviezdu módy Tretej ríše. Coco nepovedala nie. To ju doslova vystrelilo do sveta módy a okrem návrhov sa venovala aj špionážnej činnosti pre Tretiu ríšu. To všetko s pomocou jej partnera menom Hans Gunther von Dincklage. Po porážke Nemecka sa od tejto činnosti dištancovala a venovala sa budovaniu svojho módneho impéria. Paradoxne jej spájanie s nacizmom jej vôbec neuškodilo, naopak jej módna značka sa po vojne stala svetovou.

Henry Ford i Rockefellerovci: Kto sa nabalil na nacistickom režime?

Uniformy Hugo Boss
Bez ohľadu na to, čo nacisti napáchali, treba uznať, že ich uniformy boli štýlové a fakt dobré. Jednoducho mali šarm, šmrnc, boli cool. Dôvodom je aj to, že ich navrhol a skutočne vyrábal Hugo Boss, známy svojou kvalitou. Hoci sa už značka nevenuje čiernym mundúrom s logom hákového kríža, aj dnes patrí k najlepším na svete. Má jednoducho nadanie, byť v každej dobe vychytenou.

Christian Dior
Keď ide o štýl a módu, nacisti boli nároční a tak aj Christian Dior bol nútený dodávať šaty pre manželky vysoko postavených dôstojníkov z radov nacistov. Bolo to krátko po tom, ako ho k spolupráci donútili prostredníctvom jeho sestry, ktorú zajalo gestapo. Avšak mnohí hovoria, že práve skúsenosti, ktoré nadobudol prácou pre Tretiu ríšu ho po jej páde postavili do pozície kráľa francúzskej módy.

Hitlerova Katedrála svetla: Ambiciózny projekt nacistov, ktorý sa vydaril

Louis Vuitton
Predáva najznámejšie kabelky sveta a tak to bolo aj počas obdobia nacizmu. Keď nacisti v roku 1940 vtrhli do Francúzska, dovtedy dominantné módne domy boli pozatvárané. Louis Vuitton však prosperoval počas celej okupácie a vojny. V skutočnosti bol jedinou značkou, ktorej bolo udelené povolenie na prevádzkovanie obchodu na prízemí hotela Hotel du Parc. Francúzska značka tieto výhody získala otvorenou spoluprácou s nacistami. Kým konkurenti často odmietli a mnohí vďaka tomu aj skrachovali, Louis Vuitton prosperoval a stal sa veľkým. Ktovie, kde by značka bola dnes, ak by nebolo Hitlera.

DISKUSIA
29.10. 2019 17:00
Diskusia