Menu
Ako informuje Healthline, štúdie ukázali, že kofeín v káve môže zvýšiť metabolizmus o 3–11%. Rovnako ako zelený čaj podporuje spaľovanie tukov. Zdá sa však, že väčší efekt kávy sa odrazí už u aj tak štíhlych ľudí. V jednej štúdii káva zvýšila spaľovanie tukov o 29% u štíhlych žien, ale iba o 10% u obéznych.

Kvíz Viete všetko o káve? OTESTUJTE SA a zistite to! TOTO sú základné vedomosti kávoholičky

Milujeme jej vôňu, chuť a blahodarný účinok, ktorý na nás pôsobí. Ani vy si nedokážete predstaviť deň bez tohto horúceho životabudiča? Urobte si náš kvíz a overte si, ako ste na tom s vedomosťami o kvalitnej káve a jej účinkoch.

1 z 10 Kávovník je ovocný strom s plodmi podobnými čerešniam. Keď sú bobule zrelé, sú červené. Viete koľko zrniečok obsahuje jedna bobuľa?

Kávovník

2 z 10 Čoraz viac firiem pozerá na to, aby ich produkty boli nielen kvalitné, ale boli pestované a vyrábané ohľaduplne. Čo znamená, ak je káva označená certifikátom Rainforest Alliance?

Spracovanie kávy

3 z 10 Majú surové kávové zrná arómu?

praženie kávy

4 z 10 Ako dlho účinkuje kofeín v našom tele?

kávové zrná

5 z 10 Ktorý druh kávy obsahuje vyššie množstvo kofeínu a viac nás preto nabudí?

Pijete cappuccino alebo ristretto? KÁVA dokáže odhaliť to, aká ste POVAHA! Ktorá je tá vaša?

6 z 10 Ako sa nazýva technika, ktorá spočíva v kreslení do kávy mikropenou?

Lahodná káva

7 z 10 Čo vplýva na výslednú chuť kávy?

Kvalitná káva

8 z 10 Z koľkých gramov kávy sa štandardne pripravuje 30 ml espresso?

Lahodná káva

9 z 10 V dnešnej dobe nemusíte za dobrou kávou jazdiť iba do kaviarne, ale môžete si ju dopriať aj na svojich cestách. Niektoré čerpacie stanice, ako napr. Shell, si svoje kávové zrná dôkladne vyberajú a pražia sami. Ako sa volá kávový koncept na Shell?

Shell Café

10 z 10 Na niektorých miestach, ako napríklad aj v Shell Café si môžete vybrať, či si prajete šálku kávy z kávovej zmesi alebo zo 100 % Arabicy. Ktoré tvrdenie nie je správne?

Presso