MENU
Menu

Štýl Parádne zábery z Oktoberfestu: Ponúka viac ako len možnosť opiť sa

Milovníkom piva iste netreba pripomínať, že tohtoročný Oktoberfest je za nami. V nemeckom meste Mníchov starosta narazil prvý oficiálny sud, tradične zakričal "je narazené" a pilo sa dva týždne. Napriek tomu však nie je pravdou, že Oktoberfest je len a len o pive.

Parádne zábery z Oktoberfestu: Ponúka viac ako len možnosť opiť sa
Táto slávnosť, ktorú si postupne "ukradol" aj zvyšok sveta, v počiatkoch vôbec o pive nebola. Prvé oslavy sa datujú do roku 1810, kedy sa takto verejnosť tešila zo svadby korunného princa Ľudovíta. Hodovalo sa, usporiadali sa dostihy, opakované každoročné oslavy pridávali karnevaly, umelecké vystúpenia či výstavy.

Zaujímavosti z dejín piva: Viete, kto vymyslel tekutý chlieb?

Pivo sa do obehu dostalo až v roku 1880 a odvtedy sa udomácnilo natoľko, že dnes je Oktoberfest spájaný hlavne s ním. Čapuje sa len domáce bavorské, dokonca sa varia špeciálne druhy a nakoľko rokmi sa z tejto udalosti stala absolútna masovka, na každom Oktoberfeste sa ho vypije neuveriteľných sedem až osem miliónov litrov!

Najdrahšie pivá sveta: mohli by ste si ich dovoliť?

Ak však niekto nie je nadšenec zlatého moku, do Mníchova sa oplatí vybrať aj tak. Atmosféra ľudových bavorských osláv už tradične ponúka aj originálne kostýmy, prsnaté dámy a k tomu aj veľmi dobré jedlo. Konzumujú sa klobásy, kolená, pečené voly aj kurčatá. Samozrejme, kde - tu nejaký stánok myslí aj na vegetariánov.

Dobrá správa: na svete je pivo, ktoré vraj nespôsobuje opicu

Na zahodenie nie sú ani tamojšie obchodíky so suvenírmi a bavorským tovarom, oplatí sa ponechať si aj nejeden pohár. Ide o obľúbený zberateľský kúsok, čo môže za fakt, že každoročne sa na mníchovskom festivale ukradne cez 100-tisíc krígľov. Ak sa tam však niekedy objavíte, bolo by na škodu odísť naprázdno, no nie?

V galérii pod článkom si pozrite, ako to na originálnom Oktoberfeste konanom v Mníchove vyzerá. Smädní ani hladní tam rozhodne nebudete a nepochybujeme, že sa aj dobre zabavíte.

DISKUSIA
8.10. 2019 19:00
Diskusia