MENU
Menu

Štýl Ohnivý rybolov: jedinečný zvyk, ktorý uvidíte len na tomto mieste

Stovky rokov chytali taiwanskí rybári sardinky s pomocou pochodne. Svetlo v noci priťahovalo ryby k hladine, kde už na ne čakali pripravené siete. Ako takéto zvláštne rybárčenie prebieha?

Ohnivý rybolov: jedinečný zvyk, ktorý uvidíte len na tomto mieste
Postup vôbec nie je zložitý. Člny sa po zotmení vydajú na otvorené more a rybári následne zapália bambusové palice natreté zmesou, ktorej hlavnou zložkou je síra. Jasný oheň naláka sardinky k ohňu a tie po stovkách vyskakujú z vody. Nanešťastie pre ne končia priamo v sieťach.

Ohnivý rybolov: jedinečný zvyk, ktorý uvidíte len na tomto mieste
Túto techniku vynašli rybári ešte za čias, keď bol Taiwan pod japonskou nadvládou. Dnes sa už praktizuje len v zálive Jinshan, ktorý je známy ťažbou síry. Kedysi sa na more s ohňom vydávalo až 300 lodí, tento počet však postupne klesal a dnes ostali len tri. Každá z nich vyloví za šesť hodín tri až štyri tony sardiniek a posádka zarobí približne štyritisíc eur. Prečo teda tento zvyk pomaly mizne?

Ohnivý rybolov: jedinečný zvyk, ktorý uvidíte len na tomto mieste
Sezóna lovu sardiniek totiž trvá len tri mesiace, od mája do júla. Hoci vláda vyvíja snahu, aby táto tradícia ostala zachovaná kvôli turistom, mladých ľudí rybolov neoslovuje. Priemerný vek rybárov v zálive Jinshan je 60 rokov a ak nedôjde k zmene, nebude ich mať kto nahradiť.

Našťastie sa rybárčenie pomocou ohňa podarilo natočiť, a tak si ho môžete pozrieť vo videu pod článkom.

DISKUSIA
3.8. 2016 8:00
Diskusia