Natáčanie katastrofického filmu si vyžaduje množstvo práce, čo potvrdia producenti. A veľa vecí sa pritom môže pokaziť alebo nejde podľa plánu. Ponúkame vám menej známe fakty o niektorých z najpopulárnejších katastrofických filmov.

Deň nezávislosti (Independence Day)

Než sa Will Smith stal hollywoodskym vyvrheľom, bol hviezdou najväčšieho filmu z roku 1996, Deň nezávislosti, ktorého scenár vznikol len za štyri týždne. Film zarobil milióny dolárov bez ohľadu na to, že recenzenti ho označili za béčkový. Niektorí možno nevedia, že získal podporu americkej armády, ktorá poskytla prístup k vojenským zariadeniam a konzultácie dôstojníkov, vojakov a pilotov. Akonáhle si však uvedomili, že Oblasť 51 je centrom neznámych mimozemských projektov, armáda podporu okamžite stiahla. Keď obyvatelia Kalifornie videli „Welcome Wagon“, ktorý použili vo filme, viac ako 150 z nich zavolalo políciu, aby nahlásili pozorovanie UFO.

Nič nás nerozdelí (The Impossible)

Toto je desivý film, nielen kvôli sekvenciám cunami, ale tiež preto, že státisíce ľudí túto skutočnú tragédiu prežili alebo pri nej zomreli. María Belón, Enrique Álvarez a ich traja synovia – Lucas, Simón a Tomás – boli v Khao Lak v Thajsku, keď ho v roku 2004 zasiahla cunami. Film rozpráva príbeh o ich prežití, ponúka i trýznivé detaily. Na začiatku filmu v diaľke počuť zvuk tryskáča, pretože takto María opísala zvuk blížiacej sa cunami. Dokončenie masívnej deštrukcie vlny cunami, ktorá nasledovala počas nasledujúcich desiatich minút, trvalo rok. Producenti prizvali do filmu ako komparzistov aj ľudí, ktorí prežili cunami.

Greenland: Posledný úkryt (Greenland)

Film dôkladne skúma sebectvo ľudstva tvárou v tvár obrovskej katastrofe. Najprv ide len o zábavu a diskusie na sociálnych sieťach o viditeľnej kométe na oblohe počas dňa, keď si zrazu všetci uvedomia, že vláda USA môže evakuovať len určitý počet ľudí. Nastáva chaos. Našťastie sú vo filme aj skvelé momenty, keď vojaci riskujú životy, aby pomohli zachrániť ostatných. Režisér Ric Roman Waugh vykonal intenzívny výskum vedy o kométach, aby do svojej vízie vniesol realizmus. Hovoril s niekoľkými vedcami a urobil niekoľko vlastných štúdií, aby pochopil, čo by sa stalo, keby obrovská kométa prerazila zemskú atmosféru, ako vo filme.

Nepozeraj sa hore (Don’t Look Up)

Film sa satiricky zameriava na typických vedcov, ktorých nikto nechce počúvať, keď ide o blížiace sa súdne dni. Mal síce zmiešané recenzie, ale aj po uvedení v decembri 2021 je film u fanúšikov mimoriadne obľúbený. Spomenieme vtipný fakt z filmu, a to horúcu linku, ktorú vláda zriadila pre občanov, keby mali nejaké otázky. V skutočnom živote toto číslo patrí erotickej linke.

Štvrté proroctvo (Knowing)

Napriek tomu, že kritici a diváci koniec neohodnotili lichotivo, film si získal kultovú sledovanosť (v nemalej miere vďaka Nicolasovi Cageovi). Dokončili ho len za tri mesiace a bol zároveň filmovým debutom Liama ​​Hemswortha. Film skrýva poctu v podobe názvu základnej školy - William Dawes bol totiž jedným z niekoľkých ľudí, ktorí pomohli varovať amerických vojakov pred blížiacim sa príchodom Britov v apríli 1775. V strašidelnom zvrate udalostí je koniec filmu niečo, čo vedci predpovedali už mnoho rokov, no našťastie pre nás veria, že to nastane až o štyri miliardy rokov.

Pompeje

Film desivo rekonštruuje erupciu sopky Vezuv v roku 79, ktorá viedla k zničeniu neďalekých Pompejí a pochovala jeho obyvateľov v popole. Pre presné zobrazenie mesta režisér a jeho tím skenovali ulice a budovy a potom znovu vytvorili digitálnu verziu mesta prekrytím počítačom generovaného modelu cez zábery z helikoptéry. Režisér Paul Anderson chcel týmto filmom priniesť jasné posolstvo, že katastrofa sa môže zopakovať. Najviac znepokojujúci fakt je, že v blízkosti sopky dnes stále žije viac ako milión ľudí.

V oku búrky (Into the Storm)

Prenasledovať tornádo nemusí byť dobrý nápad. Film natočili na základe skutočných udalostí. V roku 1986 zasiahlo okres Dallas v Iowe osem tornád v priebehu hodiny. Táto katastrofa tvorí stred filmu a tiež zobrazuje ako tornádo nadvihlo Boeing 747. Okolo scény sa viedli diskusie, pretože niektorí pochybujú, že by k tomu mohlo dôjsť. Medzi prázdnym lietadlom a priemernou lokomotívou ale nie je významný váhový rozdiel v hmotnosti a tornáda bežne zdvíhajú lokomotívy. Film využíva niekoľko aktuálnych správ, vrátane tornáda F5, ktoré zasiahlo Moore v Oklahome v roku 2013 či tornáda Joplin z roku 2011. Natáčanie bolo pre hercov drsné a komparzisti na pľaci často spievali, aby im zdvihli náladu. Jedna z ich obľúbených melódií bola „Come Sail Away“ od Styx.

Moonfall

Moonfall bol jedným z najočakávanejších filmov roku 2022. O tom, či oprávnene, posúdia diváci. Film však vyvolal špekulácie či by Mesiac mohol v skutočnosti zasiahnuť Zem, keby sa vychýlil z obežnej dráhy. Režisér Roland Emmerich uviedol, že hlavnou inšpiráciou pre film bola teória Hollow Moon, o ktorej čítal v niekoľkých knihách. On a jeho tím použili simulátory pohybu planét na znázornenie toho, ako by vyzeral Mesiac smerujúci k Zemi. Nepadal by priamo, ale po neustále sa zmenšujúcej eliptickej obežnej dráhe.