Baníci v Angole v júli 2022 narazili na zrejme najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov. Váži približne 170 karátov a je tak len o málo menší než 182-karátový Daria-i-Noor, najväčší ružový diamant sveta, ktorý je dnes súčasťou iránskych korunovačných klenotov.

Predbežne mu dali prezývku Lulo Rose, a to podľa angolskej bane Lulo, kde ho objavili. Táto baňa je pomerne plodná, od roku 2015 tu našli 27 diamantov s váhou väčšou než 100 karátov. Je tiež rodiskom dosiaľ najväčšieho angolského diamantu, 404-karátového „4th February Stone“, ktorý sa v roku 2016 predal za 16 miliónov dolárov.

Lulo Rose je piatym najväčším diamantom, aký sa v tejto bani našiel, a predpokladá sa, že jeho predajná cena bude ešte vyššia než v prípade 4th February Stone. Zatiaľ je vo svojom pôvodnom tvare, po opracovaní ale stratí približne polovicu hmotnosti.

Ružové diamanty sú pomerne vzácne a vedci zatiaľ presne nevedia, čo je príčinou ich sfarbenia. Najdrahším drahokamom, aký sa dodnes predal, bol Pink Star. Našli ho v roku 1999 v Juhoafrickej republike a jeho opracovanie trvalo expertom dva roky. Zo 132 karátov „schudol“ na 59 a v roku 2013 ho predali za 83 miliónov dolárov. Lulo Rose bude mať po opracovaní odhadom 85 karátov a preto sa predpokladá, že jeho cena bude ešte vyššia.

Ľudia zbierajú a obchodujú s diamantami približne od roku 2500 pred Kristom. Už tisícročia tak ide o vyhľadávaný symbol spoločenského postavenie a bohatstva.

Diamanty vznikajú hlboko pod zemským povrchom, v hĺbke 160 a viac kilometrov. Tu sú ložiská uhlíka vystavené extrémnemu teplu a tlaku a vznikajú diamanty. Niektoré sa dostanú na povrch počas sopečných erupcií, no väčšina sa ťaží v baniach. Ročne ide o približne 90 miliónov karátov a v biznise sa za rok otočí asi 300 miliárd eur.