Ak chcete zakúsiť ten najlepší stejk na svete, bude potrebné zamieriť do Japonska. Pretože tu sú špecialisti nielen na surové ryby, ale aj na stejky, ktoré sa nikde inde na svete nevyskytujú.

Unikátny vďaka dobytku

Základom poctivého stejku je kvalitné hovädzie mäso. Skúsený milovník stejku na prvé sústo rozozná poľské kravy od argentínskeho býčka. Na druhej strane, zahryznúť si do stejku Wagyu s prívlastkom olivový, je úplne iná kategória zážitku. Mäso totiž pochádza z dobytka žijúceho na ostrove Šodošima, ktorý je inak známy ako „olivový ostrov“. Urodí sa tu toľko olív, že domáci nevedeli, čo s nimi. Nepodarilo sa im všetky zjesť ani predať, nieto ešte zúžitkovať výlisky. A tak sa zrodil nápad: kŕmiť nimi dobytok. Ten spôsobil doslova revolúciu v gastronómii.

Revolucionár vo svete stejkov

Všetko to začal Masaki Iši, ktorý choval cez 200 kusov dobytka, a zistil, že najväčšie náklady predstavuje krmivo. Na druhej strane olivový ostrov ponúkal množstvo dozretých olív, ktoré sú zdravé aj pre dobytok. Ako jedinému napadlo využiť dozreté olivy na kŕmenie dobytka. Problém bol, že horkastá chuť olív nebola zvieratám po chuti. No Iši sa nevzdal a svoj nápad doviedol do zdarného konca. Olivy začal lisovať, získal z nich olej a zvyšnú masu zľahka opiekol. Vďaka tomu dosiahol vystúpenie cukrov a dobytok začal radšej ako na pašu chodiť k jeho olivovým výliskom.

Dokonalý stejk za 500 dolárov

Na ostrove dnes chovajú len približne 2200 kusov hovädzieho dobytka, ktoré sú určené na stejky. To je tak málo, že o stejku Wagyu nepočuli ani mnohé japonské reštaurácie. Mäso sa distribuuje len do tých najluxusnejších stejkhousov v krajine. Mäso má dokonalé mramorovanie a znalci ešte intenzívnejšie vnímajú dokonalú chuť umami. Niektorí tvrdia, že vďaka vysokému obsahu kyseliny olejovej v olivách, ktorá sa všeobecne považuje za jeden zo zdravších zdrojov tukov, je aj mäso zdravšie ako z bežne chovaného dobytka. Čo je na tom pravdy nepreskúma však ani veda, pretože žiadny vedec si nechce dať stejk za 500 dolárov len tak pod mikroskop.