MENU
Menu

Štýl Najstaršia matka zlomila rekord, mohla by byť prababkou

Ženy sa stávajú matkami v čoraz staršom veku a nezdá sa, že by bol tento trend na ústupe. Istá Indka ho však dotiahla do extrému a stala sa oficiálne najstaršou ženou v dejinách, aká kedy porodila. Má 74 rokov.

Najstaršia matka zlomila rekord, mohla by byť prababkou
Eramatii Mangayammová pochádza z indického štátu Ándhrapradéš a nedávno porodila dvojičky potom, ako podstúpila umelé oplodnenie. S manželom Yaramatim sa vzali už v roku 1962, no nikdy sa im nepodarilo splodiť potomstvo. Verili, že im pomôžu modlitby a pravidelné navštevovanie kostola, ale nestalo sa tak.

Najdlhší let na svete: 15-tisíc kilometrov za 19 hodín

Eramatii na sebe cítila pohľady susedov a tvrdí, že ju považovali za prekliatu. V manželovi našťastie našla oporu a napriek tomu, že už pred 25 rokmi prešla menopauzou, stále pociťovala silný materinský inštinkt. No a keď zistila, že jej 55-ročná suseda podstúpila umelé oplodnenie, rozhodla sa pre to isté.

FOTO: Najnáročnejšie preteky na svete: Zvládne ich len pár percent bežcov

Lekári pre médiá uviedli, že požiadavka ich šokovala, pretože s takou starou ženou, ktorá sa chcela nechať oplodniť, sa nikdy nestretli. Podrobili však pacientku potrebným testom a keď zistili, že nemá cukrovku ani hypertenziu, rozhodli, že môže podstúpiť umelé oplodnenie. Pre istotu ju však poslali aj ku psychológovi, ktorý zhodnotil, že Eramatii je v poriadku. Procedúra sa podarila už na prvý pokus a počas nasledujúcich deviatich mesiacov sledovalo stav 74-ročnej ženy desať lekárov. Snažili sa, aby tehotenstvo prebehlo čo možno najhladšie a 5. septembra 2019 sa Eramatii stala vôbec najstaršou rodičkou v dejinách. Na svet priviedla dvojičky-dievčatá. Prekonala tak rekord Daljinder Kaurovej, ktorá vo veku 72 rokov porodila syna.

FOTO: Konkurencia pre Sagana? Cyklista má gigantické stehná

„Som veľmi šťastná, naše modlitby boli vyslyšané," uviedla rekordérka v jednom z rozhovorov. „Sme najšťastnejší pár na svete, máme vlastné deti." Jej 80-ročný manžel dodal: „Som hrdým otcom dvoch dievčatiek a za všetko vďačím Bohu a lekárom."

Nový rekord vyvolal debatu nielen medzi indickými lekármi. Vynorila sa otázka, či bolo správne nechať ženu v takom vysokom veku podstúpiť umelé oplodnenie. Nielen kvôli jej zdraviu, ale i deťom, ktoré môžu rýchlo prísť o rodičov. Priemerná dĺžka života žien v Indii je 70 rokov a u mužov je to ešte o tri roky menej. Snáď si ale dvojičky užijú rodičovskú opateru čo najdlhšie.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
19.9. 2019 12:00
Diskusia