V provincii Trat sa len pár metrov od pobrežia nachádza malý ostrovček. Vyzerá ako z vtipných obrázkov o stroskotancoch, avšak nerastie na ňom palma, ale strom s latinským názvom Xylocarpus rumphii. Ten sa drží pri živote napriek tomu, že prakticky neustále obmýva slaná morská voda. No a práve kvôli svojej priam neuveriteľnej schopnosti prežiť sa stal populárnym. Iróniou je, že popularita ho zrejme zabije.

Začiatkom júna 2022 podrobili odborníci „najosamelejší strom Thajska“ prehliadke. Dôvodom bol fakt, že na sociálnych sieťach sa objavovalo čoraz viac fotiek tejto rastliny, no a to značilo jediné: že k stromu prichádza čoraz viac turistov. Aj ošetrovateľov stromov ale prekvapilo, koľko škody sú títo turisti schopní napáchať.

Ľudia odlamujú konáre a šliapu po odhalených koreňoch, z ktorých už zošúchali vrchnú ochrannú vrstvu. Nehanbia sa dokonca ani olupovať kôru, ktorú si so sebou zrejme berú na pamiatku. Ale čoho, svojej hlúposti?

Na miniatúrny ostrov sa naraz zmestia len piati ľudia, ale na mnohých fotkách ich je podstatne viac. Keď sa nezmestia na zem, pokojne sa driapu aj na strom, len aby mali čo najlepší záber. Niet divu, že sa kmeň nakláňa z roka na rok čoraz viac.

Miestni ochrancovia prírody preto plánujú vymyslieť a spustiť edukačnú kampaň, ktorá by strom zachránila. Sami však pochybujú, či to pomôže, a v hre je aj zákaz prístupu na ostrov, prípadne aspoň obmedzenie počtu turistov, ktorí sa sem môžu pozrieť. Jedno je ale isté: najosamelejší strom Thajska je v podstatne horšom stave než bol predtým, než ho objavili instagramoví nadšenci. A ak budú vo svojej činnosti pokračovať, strom má pred sebou len pár rokov života.