MENU
Menu

Štýl Najosamelejší káčer na svete: Na kraj sveta ho zaviala búrka

Ostrov Niue leží v južnom Pacifiku asi 2400 kilometrov od Nového Zélandu. Koralový atol s rozlohou 260 kilometrov štvorcových obýva 1400 ľudí a ešte donedávna aj jeden káčer. Ten si nie nadarmo vyslúžil prezývku „najosamelejší na svete". Na Niue totiž žiadne iné kačky nikdy nežili a nik nevie, ako sa sem vlastne káčer Trevor dostal.

Najosamelejší káčer na svete: Na kraj sveta ho zaviala búrka
Niue vyzerá ako tropický raj. Biele vápencové útesy sú v kontraste so zlatistými plážami, zeleňou a koralovými útesmi. Krištáľovo čistá voda priťahuje množstvo turistov najmä z Nového Zélandu a Austrálie. Pre našinca je to predsa len trochu ďaleko. Ani tropickému raju sa však nevyhýbajú búrky a práve počas vyčíňania prírodných živlov sa na Niue ocitol aj Trevor. Zrejme ho sem zavial silný vietor až z ostrova Tonga, ktorý leží 600 kilometrov severne od Niue. Pokojne je ale možné, že Trevor pochádza až z Nového Zélandu.

Armáda kačíc má 900 "vojakov". Viete, kto na čo ich chovajú?

Káčer sa na ostrove objavil v januári 2018. Po pristátí si rýchlo uvedomil, že má problém. Na Niue totiž nie sú žiadne mokrade, jazerá či rieky, dokonca ani rybník. Z hydrologickej stránky ide o „holú skalu". Trevor sa teda udomácnil v jarku pri ceste, kde sa hromadila voda, a stal sa súčasťou komunity. Pomenovali ho po Trevorovi Mallardovi, spíkrovi novozélandskej hornej komory parlamentu. Mallard totiž v preklade z angličtiny znamená „divá kačica".

Ostrovy so zvláštnymi zvieratami: Kde nájdete divoké kone?

Káčer sa stal celebritou. Novinárka Claire Trevettová dokonca vo svojom stĺpčeku uviedla, že keď sa na Niue pýtala na cestu, jeden z miestnych jej povedal, aby „hneď za káčerom zabočila vpravo". Osamelému zvieraťu tak dopriala medzinárodnú slávu.

Najosamelejší káčer na svete: Na kraj sveta ho zaviala búrka
O Trevora sa ľudia dobre starali, kŕmili ho hrachom, kukuricou a ryžou a vo všeobecnosti mu venovali veľa pozornosti. Keď voda v jarku klesla, snažili sa hladinu zdvihnúť, raz dokonca prišlo na pomoc hasičské auto. Káčer sa naučil, že ľudia ho kŕmia, a tak ich dokonca navštevoval na dvoroch rodinných domov. Skamarátil sa s jedným kohútom, sliepkou a wekou (nelietavým novozélandským vtákom). Hoci bol jediným zvieraťom svojho druhu na ostrove, rozhodne nebol osamelý.

Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia

Objavili sa samozrejme názory, že Trevora treba previezť niekam, kde žijú kačky, alebo mu naopak nechať doviezť partnerku. Bez zdroja vody však na Niue pre viac kačiek nebolo miesto.

Najosamelejší káčer na svete: Na kraj sveta ho zaviala búrka
Trevorov život vyhasol 26. januára 2019 potom, ako naňho zaútočili psy. Kondolenciu mu dokonca vyslovil aj novozélandský parlament.

DISKUSIA
27.7. 2019 11:00
Diskusia