MENU
Menu
a

Štýl Najlepšie nápoje, ktorými začať deň: Zabudnite na kávu

V čase karantény, kedy sa nenáhlime na ranné autobusy či porady v práci, sa otvára možnosť viac sa venovať sebe samému. Je ideálny čas na ozdravenie tela a posilnenie imunity, ktorá je skúšaná rôznymi vírusmi z okolia, pričom začať môžete okamžite po prebudení. Ktoré nápoje sú tie najlepšie?

Káva až neskôr
Začnime tým, ktorý nás často láka, ale nie je úplne najvhodnejší. Káva ako životabudič je pre mnohých nenahraditeľná, ale vraj sa ju nevypláca piť hneď ráno. Štúdie ukazujú, že musí prísť do tela v správnom čase, aby mala schopnosť dobiť energiou a po prebudení je to v podstate kontraproduktívne. Vtedy sa totiž prirodzene vylučuje hormón kortizol, stresový hormón, ktorý nás tak či tak drží v bdelom stave. Káva tento prirodzený chod narušuje a aby mala sama o sebe schopnosť nabudiť, treba si ju dať najskôr okolo desiatej. To je kortizol upokojený a kofeín má zelenú.

Čaj - a to vraj zázvorový
Mnoho ľudí ráno siaha po čaji a robí dobre. Nie je taký prudký ako káva, no má svoju dávku kofeínu, takže prebudí, osvieži a podporí celkový rozbeh tela. Netreba ho zbytočne sladiť ani nechať lúhovať pridlho, aby v ňom neboli nezdravé látky a chutil podľa predstáv. Zaujímavosťou je, že na ráno sa okrem iných odporúča čaj zo zázvoru (alebo teda ďumbieru). Svojou ozdravovacou silou hneď zrána posilňuje imunitu, a to sa v čase vírusov ráta.

Čistá voda je najlepšia
Žiadne prekvapenie, že odborníci na zdravie zrána odporúčajú čistú vodu. Tento nápoj je tým najlepším, čo do tela môžeme poslať, hoci mnoho ľudí frfle na absenciu akej - takej chuti. Faktom však ostáva, že naše telo a všetky jeho procesy sú od vody závislé. Hoci to tak zrejme nevnímame, pumpuje nás energiou, čo je ideálne nielen ráno, ale počas celého dňa. Navyše voda nezaťaží prázdny žalúdok, prečistí nás a samozrejme, osvieži. 

Voda s citrónom osvieži
Spomínaná "slabá" chuť vody sa dá poľahky vyriešiť, a to zdravým spôsobom. Sirupy či sladené džúsy bokom a radšej si do vody vytlačte citrón. Týmto spôsobom vodu ochutíte, dodáte jej dávku vitamínu C a telo napumpujete aj ďalšími prospešnými látkami. Od citrónu však zázraky čakať netreba, ako to bolo kedysi hlásané, je len vitamínovým bonusom navyše k už spomínanej čistej vode.

Smoothie je aj raňajkami
Mnohí odborníci nezávisle od seba poukazujú na to, že strava bohatá na čerstvé ovocie a zeleninu zvyšuje hladinu energie. Takisto sa podieľa na schopnosti sústrediť sa, byť v mentálnej pohode a udržiavať zdravie, takže prečo ráno nevypiť niečo takéto? Smoothie sú už dlhodobo na vrchole rebríčka medzi raňajkovými nápojmi, a to aj preto, že svojím obsahom aj zasýtia. Dostanete tak dva v jednom - skvelý nápoj a zdravé jedlo do začiatku nového dňa.