MENU
Menu

Štýl Najdrahšia japonská whisky: Uhádnete, za koľko sa predala?

Laik veľký rozdiel medzi rôznymi druhmi whisky nevidí. Fľaša za desať i za 50 eur mu chutí podobne a je rád, keď dokáže odlíšiť írsku whiskey od škótskej whisky. Na druhej strane ale existujú aj ľudia, ktorí sú ochotní do tohto lahodného nápoja investovať nemalé sumy. A teraz nemáme na mysli rádovo stovky eur. Najdrahšia fľaša japonskej whisky, aká sa kedy predala, totiž stála podstatne viac.

Najdrahšia japonská whisky: Uhádnete, za koľko sa predala?
Whisky z Japonska sa na celosvetovom trhu etablovali už dávno. V krajine vychádzajúceho Slnka desiatky rokov vznikajú výborné druhy „živej vody" a niet divu, že znalci sa snažia získať tie najlepšie pre seba a sú ochotní za to poriadne zaplatiť. Napríklad za najdrahšiu japonskú whisky, aká sa kedy predala, by ste si pokojne kúpili luxusný byt, auto a ešte by vám aj ostalo vreckové.

Piť whisky je zdravé. Dôvodov je viacero

Konkrétne išlo o 50-ročnú single malt whisky Yamazaki v limitovanej edícii, ktorá sa skladala len zo 150 fliaš. Pol storočia zrel tento nápoj v sude z japonského dubu, a hoci odborníci odhadovali, že sa fľaša na aukcii v Hongkongu predá za asi 115-tisíc eur, konečná suma im vyrazila dych. Neznámy kupec totiž za Yamazaki zaplatil v prepočte až 245-tisíc eur. To je 17 500 eur za „panáka".

Fľaša za cenu Ferrari. Z ceny týchto whisky sa vám zatočí hlava

Najdrahšia japonská whisky má pritom k absolútnej rekordérke, čo sa ceny týka, poriadne ďaleko. V roku 2014 sa totiž fľaša škótskej whisky Macallan Imperiale M predala za neuveriteľných 512-tisíc eur. Napriek tomu je však Yamazaki dôkazom toho, že Japonci sa z trhu so živou vodou rozhodne nemienia stiahnuť a kvalitu naďalej vylepšujú.

DISKUSIA
13.2. 2018 17:00
Diskusia