Mýty a fakty o plešivosti
15. 5. 2012, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 19:31)

1. Plešivenie = starnutie
Nepríjemná a nadmerná strata vlasov, teda plešivenie, sa týka najmä nás chlapov. U niektorých sa plešina objaví skôr, u iných až vo vyššom veku. O príčinách a všeobecne o „zákonitostiach“ plešivenia stále kolujú rôzne mýty. Čomu by sme veriť nemali?
Podľa mnohých ľudí je plešivenie považované za „výsadu“ starších mužov. Hoci často to je skutočne tak a plešina je typická pre mnohých chlapov po 50-tke, nie je to vôbec pravidlom. Plešivenie má totiž rôzne príčiny a u nejedného z nás sa môžu prvé „holé“ miesta na hlave objaviť pokojne i v 20-tke.
2. Tesné klobúky či šiltovky vedú k plešine
Možno ste sa stretli s tvrdením, že ak nechcete mať plešatú hlavu, mali by ste sa vyhýbať noseniu tesných klobúkov či šiltoviek. Toto je však len ďalší z mýtov, nakoľko klobúk ani šiltovka nemajú vplyv na vlasové folikuly a teda nevedú k vypadávaniu vlasov. Nosením klobúkov či šiltoviek si ale môžete prihnať problémy s nadmerným mastením vlasov či nepríjemné infekcie pokožky hlavy (obzvlášť, ak vaša obľúbená šiltovka nevidela práčku, odkedy ste si ju kúpili).
3. Plešivosť dedíme z matkinej strany
Často sa hovorí, že za stratu vlasov môžete viniť svoju matku, teda že sa plešivenie dedí z matkinej strany. Avšak je to len mýtus, ktorý vyvrátili aj viaceré prieskumy – plešivenie môžeme dediť rovnako z matkinej i otcovej strany a navyše, muži, ktorých otcovia mali v skorom veku plešinu, bývajú takto isto „postihnutí“ častejšie než synovia dlho vlasatých otcov.
4. Pozor na časté umývanie vlasov?
Pri umývaní vlasov často pozorujeme, ako našu hlavu opúšťa množstvo vlasov. Preto sa mnohí muži domnievajú, že za plešivenie môže časté umývanie vlasov alebo konkrétny šampón. Nie je to však vôbec tak. Umývanie vlasov nemá na plešivenie vplyv (pokiaľ si ich po každom umytí hodinu nefénujete či dokonca nežehlíte). Neumývanie vlasov, alebo zredukovanie umývania vlasov na raz do mesiaca, vás pred plešivením veru neuchráni.
5. Ak si oholím hlavu, plešina zarastie
Myslíte si, že ak sa vám na hlave začínajú objavovať „ostrovčeky“, pomôže vyholenie hlavy? Musíme vás sklamať. Oholenie hlavy vám nepričaruje vlasy späť. Ak sa raz proces plešivenia začal, vyholením ho len spravíte menej viditeľným. Vlasy vám to ale nevráti.
6. Za plešivenie môže stres
Dlhodobý stres neprospieva nikomu z nás. Zo stresu môžeme dokonca ochorieť. Nie je však pravda, že by stres sám o sebe viedol k plešiveniu. Hoci je možné, že v stresovom období vám vypadáva viac vlasov, tieto zvyčajne opäť dorastú. V každom prípade je ale dobré vedieť stres zvládať, aby sme jeho negatívny dopad na zdravie čo najviac redukovali.
7. Zázraky sa dejú?
Nie, zázraky sa, žiaľ, nedejú. Nežijeme totiž v rozprávke. Neskočte preto na každý nový (a šialene drahý) „anti-plešinový“ produkt, ktorý vám sľubuje hustú pokrývku hlavy namiesto plešiny. Vodičky, mastičky či rôzne kúry sú zvyčajne len stratou peňazí a času.
Trochu inou kávou sú rôzne tabletky, ktoré vplývajú na hormonálny systém a môžu vám do istej miery pomôcť plešivenie ako-tak spomaliť. Majú však spravidla toľko nežiaducich účinkov (napríklad poriadne znížené libido), že si ich užívanie treba naozaj poriadne zvážiť. Po ich užívaní sa navyše všetko vráti do starých koľají, teda strata vlasov bude opäť napredovať rýchlejším tempom.
Autor: Mário
-->