MENU
Menu

Štýl Muž, ktorý vedel držať slovo. Do väzenia sa vrátil, aj keď nemusel

Písal sa rok 1914, keď kapitána britskej armády Roberta Campbella zajali nemeckí vojaci. Raneného ho previezli do vojenskej nemocnice v Kolíne, ošetrili a premiestnili do zajateckého tábora v Magdeburgu. Tu sa však príbeh o jeho cti len začal.

Muž, ktorý vedel držať slovo. Do väzenia sa vrátil, aj keď nemusel
Kapitán Campbell žil v tábore už dva roky, keď dostal správu o tom, že jeho matka má rakovinu a ostáva jej len pár mesiacov života. 29-ročný muž teda urobil to, čo by zrejme spravil každý syn. Nepokúsil sa o útek, ale namiesto toho napísal list priamo nemeckému cisárovi Wilhelmovi II.

FOTO: Osudy vojnových zajtacov, ktorí sa nevyhli krutým podmienkam

V liste panovníka žiadal, aby mu povolil opustiť tábor a navštíviť chorú matku. Nedával veľa nádejí tomu, že mu príde odpoveď, a tak bolo prekvapenie kapitána Campbella o to väčšie, keď list od nemeckého panovníka dorazil už po pár dňoch.

FOTO: Diela maliara z prvej svetovej vojny: Hrôzu vzbudzujú dodnes

Wilhelm II. napodiv odpovedal kladne a povolil zajatcovi odchod na Britské ostrovy. Mal jedinú podmienku: po týždni strávenom s matkou sa Campbell musí vrátiť.

FOTO: Farebné zábery z prvej svetovej vojny

Brit slovo dodržal, strávil v mestečku Gravesend s chorou matkou sedem dní a odcestoval späť do Magdeburgu. Zrejme nik z Nemcov nečakal, že kapitán slovo dodrží, ale stalo sa tak. Spoluväzňom neskôr tvrdil, že ho späť priviedol zmysle pre povinnosť a česť. Historici sa zhodujú, že v prípade, ak by sa nevrátil do zajateckého tábora, jeho spoluväzňov by nečakala zo strany Nemcov žiadna odplata. Napriek tomu sa Campbell vrátil.

Pani Campbellová zomrela vo februári 1917. Sloboda spojená s návštevou chorej matky však kapitánovi zachutila natoľko, že spolu s niekoľkými ďalšími zajatcami v čase jej smrti kopal tunel z tábora. Dokonca sa im aj podarilo utiecť, neďaleko holandských hraníc ich ale chytili a odviedli späť do Magdeburgu.

Zvyšok vojny strávil Campbell v tábore. Po uzavretí mierovej dohody a výmene vojenských zajatcov medzi bývalými nepriateľmi sa vrátil do Veľkej Británie, keď ale vypukla druhá svetová vojna, nastúpil ku Kráľovskému pozorovateľskému zboru, ktorého úlohou bolo sledovanie a nahlasovanie nepriateľských lietadiel nad územím Britských ostrovov.

Po vojne odišiel do dôchodku a zomrel na ostrove Wight ako 81-ročný. Bol jediným vojnovým väzňom v prvej svetovej vojne, ktorý dostal povolenie opustiť zajatecký tábor z rodinných dôvodov.

DISKUSIA
17.1. 2019 10:00
Diskusia