MENU
Menu

Štýl Muž, ktorý ovláda stovku mŕtvych jazykov

Ricardo Bertani má 86 rokov a je výnimočným mužom. Narodil sa do farmárskej rodiny v talianskej dedine Caprara, po ukončení povinnej školskej dochádzky nadobro prestal drať lavice a svoj život zasvätil dokumentácii viac než stovky mŕtvych alebo ojedinelých jazykov.

Muž, ktorý ovláda stovku mŕtvych jazykov
„Škola, to nebolo nič pre mňa," povedal Bertani v jednom z rozhovorov. „Zaujímali ma celkom iné veci, no len jeden z mojich učiteľov chápal toto rozhodnutie. S tvrdením, že som alergický na matematiku, som, podobne ako väčšina chlapov z dediny, začal pracovať na poliach."

VIDEO: Chlap hovorí 56 jazykmi, tu je dôkaz, že ovláda aj slovenčinu

Čoskoro si však uvedomil, že farmár z neho asi nikdy nebude. Už v mladosti sa teda začal zameriavať na to, čo ho bavilo najviac: učenie sa nových jazykov.

Bertaniho otec bol členom komunistickej strany a bývalým starostom dediny, takže v ich domácnosti sa nachádzali najmä knihy v ruštine. Mladý Ricardo síce jazyku nerozumel, zároveň ho však fascinoval. Začal si teda požičiavať diela významných ruských spisovateľov v taliančine a pomocou nich, učebnice gramatiky a slovníka sa naučil po rusky.

Z dôvodov, ktorým sám nerozumie, ho fascinovalo najmä Rusko a Ukrajina. Celých 18 rokov sa venoval len prekladaniu akýchkoľvek kníh z týchto krajín, na ktoré narazil. Čím hlbšie do kultúr týchto krajín prenikal, tým viac si ich zamiloval. Napokon dospel k rozhodnutiu, že začne študovať unikátne jazyky rôznych sibírskych a stredoázijských etník, či dokonca také, ktorými už nik nehovoril.

Fascinujúci je aj spôsob, akým Bertani študuje. Odmalička mal slabosť pre východ Slnka, a tak sa desaťročia budil o druhej v noci a čaká naň. „Zdá sa mi, že v tomto čase môj mozog funguje lepšie," vraví. S rastúcim vekom však postupne vstával čoraz neskôr, teraz, ako 86-ročný, má budík natiahnutý „až" na piatu.

Muž, ktorý ovláda stovku mŕtvych jazykov
A hoci jeho fascinácia cudzími jazykmi začala ruštinou, dnes už ich ovláda vyše stovky. Ak by mal s kým dorozumel by sa niekoľkými eskimácko-aleutskými jazykmi, jukagirčinou (reč malého národa na severovýchodnej Sibíri), rutulčinou (reč etnickej skupiny žijúcej v Dagestane a časti Azerbajdžanu), etruštinou, pruštinou, baskičtinou a mnohými ďalšími.

Počas 70 rokov štúdia zapísal prekladmi, fonetickou výslovnosťou či vysvetľovaním výrazov viac než tisíc zošitov. Aj vďaka tomu je jeho meno známe lingvistom z celého sveta. Pozvánky na zahraničné konferencie však odmieta. Celý život vlastne nevytiahol päty z Talianska. Nie, že by sa bál cestovania. „Rusko či iné krajiny nechcem navštíviť, lebo by mi realita mohla skaziť obraz, ktorý o nich mám z kníh," tvrdí.

Na Bertanim je zaujímavé ešte jedno: nehovorí anglicky, nemecky ani inými modernými a rozšírenými jazykmi. So starovekými Etruskami by sa však porozprával.

A čo by na svojom živote zmenil? Fakt, že zo školy odišiel už po piatich rokoch. „Celý život mám problémy s násobením a delením, na zložitejšie matematické operácie si vôbec netrúfam. Ak by som mohol, chodil by som do školy dlhšie," uzatvára.

DISKUSIA
12.3. 2017 6:00
Diskusia