Koncom roka 2018 dal Li Šu z čínskej provincie S'-čchuan v práci výpoveď a začal väčšinu času tráviť polihovaním v prenajatom byte. Samozrejme mu rýchlo došlo, že bez príjmu rýchlo minie všetky úspory, a tak obmedzil svoje denné výdavky na desať jüanov, teda asi 1,3 eura. Pár rokov takto prežil, no potom došiel k nevyhnutnému zisteniu: buď si nájde prácu, alebo sa bude musieť odsťahovať.
Nad tým, že by si hľadal zamestnanie, vôbec nepremýšľal, a tak radšej predal prakticky všetky svoje veci, za 50 eur kúpil stan a rozhodol sa pokračovať v pohodovom životnom štýle uprostred sutín na opustenom parkovisku. Tu býva už vyše 200 dní.
Väčšina ľudí by Liov spôsob života ani nenazvala „žitím“. On je však spokojný. Jeho najcennejším majetkom je stan z druhej ruky. Živí sa lacnými polotovarmi, len sporadicky si čosi sám uvarí a po vodu chodí stovky metrov. Pre tento spôsob života sa však rozhodol vedome a podľa vlastných slov je mimoriadne šťastný.
„Je to moja voľba,“ uviedol pre jedny z čínskych novín. „Keď zo života vypustíte všetky tie zbytočné méty, postupne začnete pociťovať pokoj.“
Mladý muž médiám povedal, že je plne schopný nájsť si prácu, a že kamaráti sa ho už veľakrát snažili presvedčiť, aby tak urobil. Dokonca mu chceli požičať peniaze, aby rozbehol vlastné malé podnikanie, Li však ich ponuky odmietol. Jednoduchý život mu vraj plne vyhovuje.
Na stan si pripol ceduľku, na ktorej sa píše, aby okoloidúci rešpektovali, že ide o súkromný majetok, a že samotný stan je v okolí vlastne to najcennejšie. Taktiež ľuďom oznamuje, že ak umiestnenie stanu niekomu nevyhovuje, má sa ozvať majiteľovi, ktorý ho ochotne premiestni, pretože nechce spôsobovať nepríjemnosti.
Liov príbeh opäť priniesol na verejnosť tému hnutia, ktoré presadzuje „spomaľovanie“. Mnohí ho vnímajú ako odpoveď na čoraz toxickejšiu a prehnane súťaživú kultúru na pracoviskách. Spomaľovanie sa stáva stále populárnejším najmä u mladých ľudí, ktorí naopak robia čo najmenej a snažia sa užívať si pokoj namiesto dosahovania finančných a kariérnych úspechov.