MENU
Menu

Štýl Manuál pre štýlového chlapa: Všetko, čo potrebujete vedieť o oblekoch

Stužková, štátnice, pracovný pohovor, svadba a tak ďalej. Oblek sprevádza všetkých mužov celý život, preto by ste mali ako správny chlap ovládať, ako ho nosiť. Prejdime si spoločne ako má vyzerať správny oblekový outfit od hlavy až po päty.

Manuál pre štýlového chlapa: Všetko, čo potrebujete vedieť o oblekoch
Veľkosť saka
To, či máte na sebe dobrú veľkosť saka zistíte malým testom, ak do zapnutého saka na hrudi strčíte vašu päsť a budete vedieť ňou v pohode hýbať. Ak sa vám tam nezmestí, sako vám je tesné a malé. A zase, ak by sa vám tam zmestilo ešte niekoľko ďalších rúk, tak by ste si mali vyskúšať menšie číslo.

Veľmi dôležité pri vyberaní nového obleku je aj ustriehnuť, či sako dobre sedí na ramenách – vypchávky dokonale „padnúť“ na vaše ramená a na chrbte by nemalo byť natiahnuté. Rukávy by mali končiť na zápästí, aby z nich mohlo vykúkať jeden až jeden a pol centimetra manžety košele a hodinky.

Sako by malo mať spodok tam, kde vám končí chrbát, aby zakrylo váš zadok a zips na nohaviciach. Správnu dĺžku saka máte na sebe, ak končí zarovno s hánkami vašich prstov pri voľne spustených rukách pri tele.

Gombíky
V minulosti boli hitom saká s dvomi radmi gombíkov, tento typ sák môžete ešte občas vidieť, ale faktom je, že pristanú iba málokomu. Preto zvoľte radšej jednoduché zapínanie.

Ak ste útlej alebo priemernej postavy, najlepšie vám pristanú klasické dva gombíky a robustné, vysoké postavy by mali voliť sako s tromi gombíkmi.

Pozor! Nezabudnite na to, že spodný gombík sa nikdy nezapína a gombíky na saku treba rozopnúť vždy, keď si sadnete. Nikdy znamená nikdy a vždy znamená vždy, bez výnimiek.

Kravata, vreckovka a hodinky
Kravata by mala byť rovnako široká ako fazónka saka a dajte si pozor, aby sa vám kravata nebila s košeľou, mali by tvoriť kontrast. Pokiaľ si dáte výraznú košeľu, musíte si dať kravatu v neutrálnej farbe a naopak, vzorovaná alebo príliš farebná kravata sa hodí iba k subtílnej košeli. Aj pri experimentovaní myslite na pravidlo, že kravata musí byť tmavšia, než košeľa.

Nepodceňujte ani viazanie kravaty. K obleku sa najviac hodí Windsorský uzol. Správny muž by ho mal zvládnuť uviazať za pár sekúnd a tak, aby kravata siahala tesne po opasok.

Vreckovka by mala byť zladená s kravatou, mali by mať spoločnú dominantnú farbu, ale nemusia byť nevyhnutne rovnaké.

Zabudnite na športové hodinky k obleku. Aj keď ich nosíte ku všetkému, k obleku jednoducho nepatria. Ale ak nemáte, čo najskôr si zaobstarajte elegantné hodinky, ktoré vám dodajú štýl.

Nohavice
Nohavice „na Havla“ sa do spoločnosti nehodia. Spodný diel vášho obleku by mal jemne zakrývať vrch topánky. Nohavice by na vás nemali viať ako zástava, ani byť príliš obtiahnuté. Skúšajte rôzne veľkosti a strihy, až kým nenájdete také, ktoré vám dokonale sadnú.

Vyhnite sa aj nohaviciam so záševkami vo vrchnej časti, nelichotivo rozširujú a skracujú postavu. Podobne aj manžety na spodku nohavíc, preto voľte radšej jednoduchý strih.

To, že nohavice v obleku musia byť z rovnakého materiálu a rovnakej farby ako sako, vám snáď pripomínať netreba.

Obuv a opasok
Začneme pripomienkou, že k obleku si nesmiete obliecť populárne členkové ponožky. Klasické ponožky siahajúce nad členok sú nevyhnutnosťou, aby ste pôsobili slušne a profesionálne aj keď budete sedieť a nohavice sa vám trochu nadvihnú.

Výber obuvi k obleku je jednoduchý. Nudnou, ale osvedčenou, klasikou čierny oblek a čierne topánky nič nepokazíte. Čierne topánky sedia aj tmavosivému, svetlosivému a k modrému obleku. Ale k modrému obleku si môžete pokojne obuť aj hnedé topánky, podobne aj k hnedému. K sivému obleku si môžete smelo dať aj obuv bordovej farby.

Opasok musí byť vždy rovnakej farby ako topánky. Identický by mal byť aj odtieň, takže radšej si vždy kupujte k topánkam rovno aj opasok. Keďže v obleku musíte mať košeľu zastrčenú v nohaviciach, váš opasok bude všetkým na očiach. Dajte si preto záležať aby bol kožený (alebo aspoň z kvalitnej imitácie kože) a v dobrom stave.

Jeden za život nestačí
Neberte si príklad z vášho pradedka, ktorý v tom istom obleku maturoval, ženil sa, chodil do kostola a ešte ho v ňom aj pochovali. Netvrdíme, že by ste si mali každého pol roka kupovať nový oblek, ale myslite na to, že vaša postava sa mení, taktiež sa menia aj trendy v strihoch a v materiáloch. Takže aj ten, kto nosí oblek iba výnimočne, by mal investovať do obleku aspoň raz za päť rokov.

Manuál pre štýlového chlapa: Všetko, čo potrebujete vedieť o oblekoch
Manuál pre štýlového chlapa je séria článkov, kde sa môžete dozvedieť to najdôležitejšie, čo by mal vedieť každý muž na to, aby sa vedel dokonale a zároveň jednoducho postarať o svoj vzhľad. Čítali ste už o tom, čo (ne)nosiť v období jesene? Prehliadnuť by ste nemali ani článok, kde sme vám poradili, ako si vybrať správnu košeľu a dôležité je aj ovládať základy pánskeho zovňajšku.

DISKUSIA
21.10. 2016 8:00
Diskusia