Love the Way You Lie, Rihanna & Eminem, 2010

Táto spolupráca rapovej legendy Eminema a barbadoskej popovej hviezdy Rihanny sa stala jedným z najpopulárnejších hitových singlov storočia. Nie je v ňom žiadna pretvárka, žiadne posolstvo, ktoré by sa dalo nesprávne interpretovať; táto pieseň je o násilnom vzťahu. Zatiaľ čo v skutočnosti je to epická milostná pieseň, títo dvaja milenci sa držia vzťahu, ktorý prináša len bolesť. Veta „ak sa ešte niekedy pokúsi, k…, odísť, priviažem ju k posteli a podpálim tento dom“ môže byť najbrutálnejším úprimným textom zobrazujúcim domáce násilie a jeho zákernosť v hudobnej histórii. Pieseň bola reakciou producenta Alexa da Kida na „zneužívanie“ v hudobnom priemysle. Texty však opisujú fyzický vzťah medzi mužom a ženou a sú neuveriteľne úderné, vzhľadom na búrlivý vzťah Rihanny s Chrisom Brownom. V hudobnom videu hrali milencov Megan Fox a Dominic Monaghan a zobrazoval skutočné násilie, nielen náznaky, preto bol znepokojujúci.

Hello, Lionel Richie, 1983

Lionel Richie bol začiatkom 80. rokov veľmi populárny. Jeden z jeho najväčších hitov Hello je strašidelná milostná pieseň s textom ako „Bol som sám s tebou v mojej hlave“. Pridajte hudobné video a skladba sa dostane na novú úroveň. Video zobrazuje učiteľa, ktorý sa zamiluje do svojej slepej žiačky a sleduje ju po školskom pozemku. Chodí po chodbách a spieva „Milujem ťa“ slepej žene, s ktorou v podstate ani poriadne nehovoril. Pieseň nie je len o stalkerovi; táto postava je zmesou Romea a Cyrana. Je šialene zamilovaný do mladšieho dievčaťa, ktoré sotva pozná, ale chodí a kričí svoju lásku z tmy. O to horšie je, že úbohé dievča je slepé a obzvlášť zraniteľné, pretože ho prenasleduje učiteľ. Richie obhajoval príbeh videa tým, že demonštruje schopnosť postavy prekonať hendikep, strašidelný stopercentný uhol záberu však stále zanecháva pachuť v ústach.

Run for Your Life, The Beatles, 1965

Mnohé z ich piesní a názvov albumov The Beatles doslova zľudoveli: Abbey Road, Yellow Submarine a mnohé ďalšie sú známe každej generácii. Skupina vytvorila za osem rokov desiatky hitov, no mala aj niekoľko menej známych skladieb. Jednou z nich je Run for Your Life z albumu Rubber Soul. Text je priamo vražedný - „radšej by som ťa videl mŕtvu, dievčatko, akoby si bola s iným mužom.“ To je dosť ďaleko od typického I Want to Hold Your Hand... Niet divu, že skladba patrí k najmenej známym. Pieseň pripisujú Lennonovi aj McCartneymu, ale napísal ju hlavne Lennon a s najväčšou pravdepodobnosťou sa inšpiroval svojím nedávnym rozvodom.

Living Room, Teagan & Sara, 2002

Táto bluegrassová pieseň má veselý rytmus a spieva sa v štipľavom tóne. Nenechajte sa však zmiasť - je o prenasledovaní susedky. Spevák povie priateľovi, že dnes večer nemôžu ísť von, pretože zostali doma, aby sledovali svoju depresívnu susedku cez okno. Speváčka trávi čas fantazírovaním o tom, ako ju bude celý deň pozorovať, a spomenie, že nebude hotová skoro, pretože suseda sa osprchuje až o 21:00, čím prezradí, že pozná jej rozvrh. Speváčku potom poteší, keď jej kamarátka navrhne, aby sa pozerali spolu cez jej ďalekohľad.

Used to Love Her, Guns N’ Roses, 1988

Skladba nestráca čas, aby prešla rovno k veci. Začína takto: „Dobre, je to ako je, je to sviňa, k... – kedysi som ju miloval, ale musel som ju zabiť“. Guns N’ Roses bola snáď najväčšia rocková skupina 80. rokov a Lies bol ich druhý štúdiový album, na ktorom bolo osem skladieb. Táto menej známa pieseň je vlastne priznaním k vražde. Prečo spevák zabil manželku? Svojím správaním ho privádzala do šialenstva! Pokiaľ vieme, Axl Rose ju napísal ako akýsi vtip a poctu svojmu psovi, ktorého musel dať nedávno uspať. Pieseň však spôsobila dva skutočné prípady vrážd, jeden v roku 2002 a druhý v roku 2012. Justin Barber, muž z Floridy si pieseň stiahol tesne predtým, ako zabil svoju manželku. Thomas Michael Wilhelm údajne spieval melódiu tesne predtým, ako v roku 2012 zastrelil bývalú priateľku, 45-ročnú Christine Murray. Podľa úradov 11 minút pred streľbou poslal Wilhelm priateľovi textovú správu, že počúva Used to Love Her.